Genç yetişkinlik döneminde (25-35 yaş) duygusal zekanın karar verme stratejileri üzerindeki etkisi
The effect of emotional intelligence on desicion making strategies in early adult period
  1. Tez No: 486083
  2. Yazar: REYYAN SAVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlik döneminde duygusal zekanın karar verme stratejileri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ek değişkenler olarak empati düzeyi, yaş ve cinsiyet farklılıkları açısından da incelenmiştir. Bu sayede, kişinin birçok tutumunda etkili olan duygusal zekanın, karar vermede ne derecede etkili olduğunun farkındalığını arttırmak hedeflenmektedir. Özellikle son 15 yılın araştırmalarında konu olan duygusal zekâ, birçok yaş grubunda ve genel olarak farklı mesleklerdeki akademik başarı ve yöneticilik üzerindeki etkileri ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma ise gelişimin genç yetişkinlik dönemini temel alarak karar verme üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Araştırma kapsamında 131'i kadın 109'u erkek olmak üzere toplam 240 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin duygusal zekalarını saptamak amacıyla Bar-On, karar verme stratejilerini saptamak üzere Karar Stratejileri Ölçeği, duygusal ve bilişsel boyutuyla empatiyi saptamak üzere Temel Empati Ölçeği ve demografik bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler araştırmacı tarafından kodlanmış ve SPSS 21.0 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri frekans ve yüzde analizi olarak sunulmuştur. Ölçek puanlarının normallik sınamasında Çarpıklık (Skewness) katsayısı kullanılmıştır. Sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normal dağılım özelliğinde kullanılan çarpıklık katsayısının (Skewness) ±1 sınırları içinde kalması puanların normal dağılımdan önemli bir sapma göstermediği şeklinde yorumlanabilir (Büyüköztürk, 2011:40). Normallik sınamasında ölçek ve alt ölçek puanları normal dağılım gösterdiğinden puanların cinsiyet, medeni durum, yaş ve öğrenim düzeyi değişkenlerine göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden yararlanılmıştır. Ölçekler arası ilişki analizi için Pearson korelasyon tekniği; nedensellik ilişkisi için çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to emphasize the effect of emotional on desicion making strategies in early adulthood period and other factors are investigated such as empathy level, age and gender. By this way, it is aimed to increase the awareness of how effective emotional intelligence at making desicion, which is effective in many attitudes of the person. Particularly in the last 15 years of research, emotional intelligence has been searched in many age groups, and linked to generally academic achievement in different professions and its impact on management. This study focuses on the impact of decision-making on the basis of the development of young adulthood period. Within the scope of the research, a total of 230 participants were reached, 110 of them is female and 120 of them is male. To determine the emotional intelligence of those participating in the study is used Bar-On Emotional Intelligence Scale, Decision Strategies Scale is used to determine decision making strategies, Basic Empathy Scale to detect empathy with emotional and cognitive dimensions, and the Demographic Information Form developed by the researcher to collect demographic information about participants. The data obtained from the participants were coded by the researcher and analyzed and transferred to the SPSS 21.0 program. Participants' demographic information was presented as frequency and percentage analysis. The Skewness coefficient was used in the normality test of the scale scores. It can be interpreted that the scores within ± 1 of the skewness coefficient used in the normal distribution feature of constantly varying scores do not show a significant deviation from the normal distribution (Büyüköztürk, 2011: 40). As the scale and subscale scores showed normal distribution in the normality test, independent two sample t test was used to compare scores according to gender, marital status, age and education level variables. Pearson correlation technique for correlation analysis between scales; multiple regression analysis was used for the causality relationship.