Genç yetişkin üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme becerilerinin ve öz şefkat düzeylerinin, mutluluk ile ilişkisi
Relationship of emotion regulation skills and self-compassion levels with happiness in young adult university students
- Tez No: 750332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlik döneminde bulunan 18-25 yaş aralığındaki üniversitede okuyan lisansöğrencilerinin duygu düzenleme becerileri ve öz şefkat düzeylerinin mutluluk seviyeleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören 215 erkek ve 227 kız öğrenci olmak üzere toplam 442 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler Google Forms aracılığı ile dijital ortamda gönüllü öğrenciler tarafından doldurularak toplanmıştır. Araştırmada“Bilgilendirmiş Onam Formu”,“Demografik Bilgi Formu”,“Öz Duyarlık (Öz Şefkat) Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Oxford Mutluluk Kısa Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 22 paket uygulaması ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre mutluluk cinsiyet ve gelir durumuna göre anlamlı bir biçimde farklılık gösterirken; sınıf, ilişki durumu, kardeş sayısı, aile yapısına göre anlamlı biçimde farklılık göstermemektedir. Elde edilen bulgulara göre erkek öğrenciler kız öğrencilerden daha mutlu, yüksek gelir düzeyinde olan öğrencilerin orta gelir düzeyi ve düşük gelir düzeyi olan öğrencilere göre daha mutlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öz şefkat ve duygu düzenleme becerileri demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Değişkenler arası ilişkiler incelediğinde ise genç yetişkin üniversite öğrencilerinin öz şefkat düzeyleri ile mutluluk seviyeleri arasında orta düzey pozitif ilişki, duygu düzenleme becerileri ile mutluluk seviyeleri arasında orta düzey pozitif bir ilişki ve öz şefkat düzeyleri ile mutluluk seviyeleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen bir diğer bulguya göre öz şefkat ve duygu düzenleme becerileri mutluluğu anlamlı ve pozitif şekilde yordamaktadır. Buna göre öz şefkat ve duygu düzenleme becerileri puanları, mutluluk puanlarının %43'lük bir kısmını pozitif olarak açıklamaktadır. Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin kendine öz şefkat göstermeleri ve duygu düzenleme becerileni kullanmaları mutluluk seviyelerini arttırmaktadır. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalar ve uygulamalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the emotion regulation skills and self-compassion levels of university undergraduate students between the ages of 18-25 in young adulthood and their happiness levels. The study group of the research consists of 442 university students, 215 male and 227 female, studying at various universities in Turkey. The data were collected by volunteer students in the digital environment via Google Forms. In the study,“Informed Consent Form”,“Demographic Information Form”,“Self Compassion Scale”,“Emotion Regulation Skills Scale”and“Oxford Happiness Short Form”were used as data collection tools. The data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 22 package application. In the analysis process Independent Sample T-Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis methods were used. According to the research findings, while happiness differs significantly according to gender and income; class, relationship status, number of siblings and family structure do not differ significantly. According to the findings, it was concluded that male students are happier than female students, and students with high income levels are happier than students with middle income and low income levels. Self-compassion and emotion regulation skills do not differ significantly according to demographic variables. When the relationships between the variables were examined, a moderate positive relationship was found between the self-compassion levels and happiness levels of young adult university students, a moderate positive relationship between emotion regulation skills and happiness levels, and a moderate positive relationship between self-compassion levels and happiness levels. According to another finding, self-compassion and emotion regulation skills predict happiness in a meaningful and positive way. Accordingly, self-compassion and emotion regulation skills scores positively explain 43% of happiness scores. In this context, university students' self-compassion and using their emotion regulation skills increase their happiness levels. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were made for future research and applications.