Liseli genç erkeklerde çeşitli kuvvet antrenmanlarının, bacak kas çevresi ile sıçrama yüksekliği üzerine etkisi
  1. Tez No: 48609
  2. Yazar: SEYHUN UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
-104- ÖZET: Araştırmamızda; 17-18 yaşında, önceden sporla uğraşmamış N(60) erkekten oluşan 4 grup kullanılmıştır. 1. Kontrol Grubu (N=15) 2. Sıçrama Grubu (N=1 5) 3. Maksimal Kuvvet Grubu (N=15) 4. Karma Çalışma Grubu (N= 15) Bu gruplara; antropometrik ölçümler, motorik ve kuvvet testleri uy gulanmıştır. Antropometrik Ölçümler; 1. Boy, vücut ağırlığı, 2. Uyluk, baldır deri kıvrımı, 3. Uyluk, baldır çevre, 4. Uyluk, baldır yağsız kas kitlesi, Motorik ve Kuvvet Testleri; 1. Dikey sıçrama, 2. Bacak kuvveti, 3. Anaerobik güç, ölçümleri yapılmıştır. Gerekli ölçüm ve testlerden sonra her gruba kendi grubuyla ilgili alıştırmaları kapsayan çalışma programı; haftada 3 gün çalışacak şekil de, 8 hafta boyunca uygulandı. Son olarak çalışmanın 8. haftasında son öl çümler alınarak bulgular istatistiksel açıdan yorumlandı.-105- Sonuç olarak; 1. Yapılan çalışma yöntemleri sonucunda, grupların motorik özellik lerinde gelişmeler olduğu ve motor performanslarında artış olduğu görül dü. 2. Sıçrama performansının, maksimal kuvvet ve karma çalışmalarla da geliştirilebileceği görüldü. 3. Bacak kuvvetinin, sıçrama ve karma çalışmalarıyla da geliştirile bileceği, fakat en büyük artışın maksimal kuvvet çalışmaları ile elde edi leceği görüldü. 4. Kaslarda hipertrofinin oluşması, dolayısıyla kuvvette artış mey dana gelmesi için maksimal kuvvet çalışmalarının en etkili çalışma oldu ğu görüldü. 5. Sıçrama performansının, motorik özelliklerle ilişkili olduğu gö rüldü.
Özet (Çeviri)
-106- SUMMARY In our research we have used 4 groups consisting of men n(60) not engaged previously in sport, their age between 17-18 years. 1. Control (N-1 5) 2. Leaping group (N=1 5) 3. Maximal force group (N=l 5) 4. Mixed working group (N=1 5) Anthropometrical measurements, muscle and force tests were appli ed to this group. Anthropometrical measurements: 1. Height, body weight, 2. Thigh-leg skin wrinkling 3. Thigh-leg circumference 4. Thigh-leg oilless muscle mass Muscle and force tests; Following measurements were made: 1. Vertical leaping 2. Leg force 3. Anaerobical force After the application of necessary measurements and tests, a wor king program including exercises related to the respective groups were applied to each group during 8 weeks to be 3 days a week. In order to ob serve the changes occuring in 5th week of the study, measurements and tests were repeated. Finally findings were construed in istatistical terms by taking last measurements in 8 th week of the study.-107- ln conclusion; 1. In result of applied working methods, it was seen that there was developments in the muscular properties of the groups and increases in the muscular performances. 2. It was observed that leaping performance could be developed by maximal force and mixed studies, but the biggest increase could be obta ined through leaping studies. 3. It was understood that leg force could be developed by leaping and mixed studies, but the biggest increase could be obtained through maxi mal force studies. 4. It was seen that maximal force studies were the most efficient study for occuring of hyperthrophy in muscles, thus occuring of increase in the force. 5. It was found that leaping performance was related to muscular properties.