Cimnastik Federasyonu'nun idari ve mali yapısı, sporcu, antrenör, hakem, malzeme yönünden incelenmesi
- Tez No: 48610
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamızda Türkiye Cimnastik Federasyonunun mevcut idari ve mali yapışırım bir analizi yapılmış ve çıkan sonuç doğrultusunda yeniden yapılanma modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Cimnastiğin dünyada ve Türkiye'deki tarihi gelişimi üzerinde durulduktan sonra,mevcut federasyonun çalışma şekli ve teşkilatlanma modeli incelenmiştir. Bolu ili cimnastik sporunda bir uygulama olarak getirilmiştir.Bu uygulamanın başarılı olmasından dolayı, diğer illerde de pilot uygulamalar yapılabilir. Çalışmamızın son aşaması olarak, Türkiye Cimnastik Federasyonunun mevcut yapısı ve bir neticesi olarak yeni bir yapılanma modelinin,nasıl olabileceği üzerine görüş ve tekliflerimiz olmuştur. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we analysed the current structure, management and financial resources, concerning Gymnastics Federation of Turkey and tried to make up the reconstruction model acordmg to the results. After studying the historical development of Gymnastics in Turkey and all over the world, we researched for working style and form of organization of the federation. The city of Bolu has been considered as a new application to gymnastics. Due to the success of this application,pilot practices have also started in other cities. As the final stage of the study,we have introduced some thoughts and views about the reconstruction and the current structure of the federation in Turkey. 75