İşletmelerde yıldırma ve tükenmişlik ilişkisi: Duygusal zekânın düzenleyici rolü
The relationship between mobbing at business and burnout: The moderating role of emotional intelligence
  1. Tez No: 486114
  2. Yazar: HASRET MEHTAP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA İNCİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, yıldırma ve duygusal zekâ arasındaki etkileşimin tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini Balıkesir ve Giresun'da faaliyet gösteren özel hastaneler oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda üç yüz iki anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yıldırma ve duygusal zekâ etkileşiminin tükenmişlik üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Yıldırmanın tükenmişlik üzerindeki etkisinin, düşük duygusal zekâya sahip çalışanlarda (B = 0,73, p < 0,01) (y=2,32+0,73*x), yüksek duygusal zekâya sahip çalışanlara (B = 0,96, p < 0,01) (y=2,06+0,96*x) göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is a significant effect of the mobbing and the interaction between of the emotional intelligence on the burnout. The sample of the employee is the private hospitals operating in Balıkesir and Giresun. The data were collected through questionnaires. In this frame, three hundred and two questionnaires were analyzed. The results of the study showed that the mobbing and interaction between of the emotional intelligence influence the burnout. The results of the study show that the interaction between mobbing and emotional intelligence has an effect on burnout. Mobbing's effect on burnout was found to be higher in employees with low emotional intelligence (B = 0,73, p < 0,01) (y=2,32+0,73*x), than employees with high emotional intelligence (B = 0,96, p < 0,01) (y=2,06+0,96*x).