Tek ebeveynli çocukların yaşam deneyimleri
Life experiences of single-parent children
  1. Tez No: 486137
  2. Yazar: YELDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı, tek ebeveynli çocukların aile yaşantılarına ilişkin duygu, düşünce, deneyimlerini ve yaşantılarına etkilerini çocukların anlatılarında yarattıkları anlamlar aracılığıyla ortaya çıkarmaktır. Tek ebeveynli çocukların tek ebeveynliği nasıl yaşadıkları ve anlamlandırdıkları, yaşadıkları deneyimler ve düşünceler çerçevesinde incelendiğinden yöntemsel olarak fenomenolojik bakış açısı tercih edilmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemiyle oluşturulan çalışma grubunda 11 boşanma sonucu tek ebeveynli çocuk ve 10 ölüm sonucu tek ebeveynli çocuk yer almıştır. Araştırmanın amacı kapsamında katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak, boşanma sonucu tek ebeveynli katılımcılardan en olumlu yaşam deneyimlerine sahip olanların, her iki ebeveyniyle olumlu bir ilişkisi olan, boşanma sonrası yaşam standartlarında önemli bir değişiklik yaşamayan ve ihtiyaçlarına karşılık bulanlar olduğu; ölüm sonucu tek ebeveynli çocuklarda ise en olumlu yaşam deneyimlerine sahip olanların yas sürecini sağlıklı yaşayan, hayatta kalan ebeveyni bakım ve ihtiyaçları karşılama noktasında başarılı olan, yaşam standartlarında önemli değişiklik yaşamayan, aile içi ve sosyal destek görenler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of the reseach is to find out single-parent children's feelings, ideas, experiences and other effects about their life. Phenomenological perspective was choosen because of the single parenting of single-parent children was examined in the context of experiences and thoughts that they experienced and understood. There are 11 single-parent children result of divorce and 10 result of death, in the study of group formed by the criterion sampling method. Semi-structured interviews were held with the participants within the scope of the research purpose. As a result, it was seen that those who has the most favorable life experiences from divorced single-parented participants are the ones who has positive relations with both parents, who doesn't have a significant change in the standard of living after divorce, and the ones who finds respond for their needs. And those who has positive life experiences in single-parented participants result of death are the ones who overcomes mourning period in a healthy way, whose needs were responded successfully by their parents and the ones who has family and social support.