Tedarik zincirinde performans ölçümü
Performance measurement in the supply chain
- Tez No: 486197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma tedarik zinciri yönetiminin performans ölçümüne etkisini akademik olarak araştırmak ve yapılan anket çalışmalarıyla analiz etmek; bunun sonucunda elde edilen verileri incelemek, yorumlamak ve sektörde yeni bir bakış acısı oluşturabilmek için yapılmıştır. Anket çalışmasında Konya Ticaret Odası, Dış Ticaret Müdürlüğü tarafından alınan, 350 uluslararası işletmenin yer aldığı liste kullanılmış ve 109 tanesi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Sağlanan verilerin güvenilirliğine ve geçerliliğine bakılmış, regresyon analizleri yapılmış, demografik verilere frekans analizleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler literatürde değinilen konuların anket çalışmasındada gerçekliğinin var olduğunu göstermiştir. Yani işletmelerin tedarik zinciri yönetiminin performans ölçümünde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durumda hangi değişkenlerin uzun vadede nasıl katkı sağlayabilecekleri performans ölçümü sonucunu nasıl daha pozitif yönde ilerletebileceği aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bir kavram olarak tedarik zincirinin ne ifade ettiğini, tedarik zinciri yönetiminin nasıl bir süreç olduğunu ve bu sürecin nasıl işlediğini, lojistik ve tedarik zinciri arasındaki ilişkiyi, bu ilişkinin işletmelerde hangi iş kollarına konu olduğunu, işletmelerin neden tedarik zinciri yönetimine önem vermeleri gerektiğini aktarmaktadır. İkinci bölüm tedarik zincirinin performans ölçümü incelendiğinde geçmişten günümüze nasıl bakıldığını, hangi yöntemlerin kullanılarak bu konuda çalışmalar yapıldığını, kullanılan yöntemlerin eksik kalan yönlerinin neler olduğunu, bu yöntemlerin hangi ölçüm kriterleri baz alınarak yapıldığını içermektedir. Üçüncü ve son bölümde ise anket çalışmasından elde edilen değerlerin analiz edilmesi, incelenmesi, yorumlanması ve bunlar sonucunda çalışmanın nasıl neticelendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to research supply chain management performance measures, based on questionairre form collected data is analysed and performance measures' relationship and their contribution to network performance is researched and discussed in order to enligth the logistics sector. Data collection is performed in Konya Organized Industrial Zone, a list of companies dealing wtih international trade is obtained from Foreign Trade Directorate of Konya Trade Chamber, a total of 350 companies were listed where 109 companies participated in the study. Reliability analysis and validity analysis, correlations between variables and regression analysis is conducted. Findings suggest realationships supported by the supply chain management literature. According to findings, performance measures within the supply chain management are found to be relevant. The study discusses the long run effects of performance measures on overall performance os supply chain management. The study is composed of three parts; first chapter reviews supply chain management concept, its definition and evolution, the mentality of managing a supply chain, the preocess of supply chain, relationships between partners within the supply chain network and related subjects. Second chapter reviews the performance measurement systems developed for performance measurement in supply chain management, each performance measurement systems development and evolution, their advantages and disadvantages and criterieas used in each performance measurement system is discussed. Third and the last chapter presents field study conducted, data collection tool, reliability and validity tests and relationship tests. Findings suggest a statistically significant realationship among hypothesized performance measures. Conclusion and discussion of the study and its academic and practical contribution is presented at last.