Arz zincirinde performans ölçümü, tedarik ve perakende fonksiyonlarına yönelik bir uygulama
The performance measurement in supply chain, an application for supply and retail functions
  1. Tez No: 152388
  2. Yazar: MEHMET DİLBAZ
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET ARZ ZİNCİRİNDE PERFORMANS ÖLÇÜMÜ, TEDARİK VE PERAKENDE FONKSİYONLARINA YÖNELİK BİR UYGULAMA İşletmeler, artan rekabet koşullan nedeniyle müşteri memnuniyetini sağlamak için kaliteli hizmet sunmak istemektedir. Bunun için de bir arz zinciri ile entegrasyonu gerekmektedir. Arz zincirinin performansı, o zincir içindeki işletme için çok büyük bir öneme sahiptir. Bir işletme için yapılacak performans yönetiminde, tedarikçilerin tedarikçilerinden müşterilerin müşterilere kadar olan tüm zincirin performansı önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, arz zinciri yönetimi ve performans yönetimi kavramlarının içerik ve süreçlerini anlatmak, daha sonraki aşamada ise bir arz zincirinin performans yönetimi konusunu inceleyip performans göstergeleri ve ölçümlerini tespit ederek tedarikçi ve perakendeci firmalar açısından bir performans değerlendirmesi yapabilmek ve böylelikle firmaların stoklarım, nakit akışlarım, karlılıklarını, siparişlerini, maliyetlerini, verimliliklerini, tedarikçilerini, ürün ve hizmet kalitelerini ve müşterileriyle olan ilişkilerini daha iyi yönetebilmelerini sağlamaktır. Arz zmcirinin performansım ölçmek için kullanılan performans göstergelerini üç ana gruba ayırabiliriz: 1 Gelirle İlgili Performans Göstergeleri 1. 1 Siparişin Tamamlanma Oram 1.2 Sipariş miktarına göre Tamamlanma Oram 1.3. Zamanında Teslimat Oram 1.4.Metrekare verimliliği&Karlılığı Oranları 2 Maliyet ve Verimlilik Yönetimi ile İlgili Performans Göstergeleri 2.1 Arz Zinciri Maliyetleri 2.2 Kullanılamayan ürün stoklan Oram 2.3. Tedarikçi Kalitesi 2.4.Stok Devir Hızı&Periyodu 2.5.Stok Devir Oram 2.6.Üretim Planına Uyma Oranı 2.7.Üretim Verimliliği (İşçi ve makine saatleri bazmda) 2.8.Siparişin Tamamlanma (Toplam Çevrim) Süresi 2.9.Nakit Çevrimi Süresi 2.10.Personel Turnover Oram 2.11.Personel basma ücret 2.12.Çalışan basma satış xı3. Müşteri Yönetimi ile İlgili Performans Göstergeleri 3.1. Kazanılan Yeni Müşteri Sayısı 3.2. Müşteri alışveriş oranlan 3. 3. Müşteri Şikayetleri Oranı 3.4. Ciro ve karlılık analizleri 3. 5. Aktif Müşteri Analizi (Ender ve peşin müşteriler için) 3. ö.Müşteri Alışverişlerinin Analizi (Reyon Dağılımı) 3.7.Süreçlerin Analizi 3.8. Tedarikçi Firmaların Değerlendirilmesi 3.9.Bestseller ürün oram xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PERFORMANCE MEASUREMENT IN SUPPLY CHAIN, AN APPLICATION FOR SUPPLY AND RETAIL FUNCTIONS Because of the increasing competition condition, organizations want to serve quality service to their customers. For that reason, organizations need to have integration with a supply chain. The performance of the supply chain has very important role for the organizations in supply chain. In the performance management that will be measured for an organization, the performance of all chains that included from suppliers and their suppliers to the customers and their customers has gain importance. The aim of this project is, to explain the contents and prosesses of supply chain management and performance management, at the next step, to examine the supply chains performance management subject than establish the performance indicators and measurements and their effects on both supplier companies and retail companies and so, to provide them to manage their inventories, cash flows, profits, orders, costs, productivities, suppliers, product and service quality and the relations with their customers better. To measure the performance of the market demand effects on the market can be shown in three groups. 1 Performance effect of the incoming. 1.1 To define the order scale 1.2. To define the scale of the order amount 1.3. Delivery time scale 1.4. Productivity and profitableness of the squaremeters 2 Performance effects of the cost and productivity. 2.1 Demand chain costs 2.2. Unusable material inventory 2.3. Supplier quality 2.4.Inventory transfer speed&period 2.5.Inventory transfer ratio 2.6.The obey in ratio of the production plans 2.7.Productivity of production xiu2. 8. Total time of the cash to cash cycle 2.9.Personal turnover rate 2.10.Cash to cash cycle 2.11.The cost of each personel 3. Performance effects of the Customer Management 3.1. The amount of the new customers 3. 2.Customers purchasing ratio 3. 3. Customer complaints ratio 3.4.The analysis of gross income and profitableness 3. 5. Active customer analysis 3.6.Customer purchasing analysis 3.7.Period analysis 3. 8. Supplier customer appraising 3.9.Best seller material ratio. xiv