Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne üyeliği ve ülke ekonomisine etkisi
Membership in the Eurasian Economic Union of Kyrgyzstan and its impact on the economy of the country
  1. Tez No: 486199
  2. Yazar: MALİKA STAMALİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği'nin dağılması sonucu tekrar bu bölgede bir araya gelmek maksadıyla bağımsızlığını kazanan ülkeler çeşitli bölgesel entegrasyonlara başvurmuştur. Avrupa Birliği'ne benzer, siyasi amaçlardan daha çok ekonomi konularında derinleşen ve dünyada bir alternatifi olmayan Avrasya entegrasyon projesi 1994 yılında ilk Kazakistan Cumhuriyet Başkanı Nursultan Nazarbaev tarafından dile getirilmiştir. Ancak o dönemin şartları gereği hayata geçirilememiştir. 2014 yılında faaliyete geçen Avrasya Ekonomik Birliği üye devletlerin ekonomik refahını amaçlamaktadır. Bu çalışma tanımlayıcı bir çalışma olup Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kırgızistan ekonomisi üzerindeki olumlu olumsuz etkileri incelenmiştir. Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) adı üzerine ekonomik bir birliktir. Bu çerçevede Kırgızistan bu birliğe üyeliğinden bu yana (yaklaşık iki yıl) birçok ekonomik anlamda olumsuz etkilenmiştir. Bunun nedenlerinin başında üye devletler arasındaki ekonomik eşitsizlik, Kırgızistan'ın bu birliğe alt yapısının hazır olmayışı gibi birçok neden vardır. Ancak Kırgızistan ekonomisinin modernleşmesi, özellikle Rusya'da göçmen işçi olarak çalışan Kırgızistan vatandaşlarının çalışma şartlarının kolaylaştırılması, birlik ülkelerinde, yaklaşık 200 milyon nüfuslu bir pazarda, faaliyet gösteren Kırgız işadamlarının indirilmiş vergi sisteminden yararlanması ve gümrük kontrolünün kolaylaştırılması gibi önemli sebeplerden dolayı bu birliğin önemi Kırgızistan ekonomisi için büyüktür.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Soviet Socialist Republics, new states emerged in the Eurasian region. Many of these states have applied to the process of regional integration. One of these integration processes is the Economic Union of Eurasia (EEU). This union has been established for economic purposes like the European Union. The idea of forming this union was first expressed in 1994 by the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev. However, the fear of the USSR at that time prevented this idea from being passed on. EEU was founded in 2014. The aim is to ensure the economic well-being of the member countries. This work is descriptive. The effects of the EEU membership on the Kyrgyz economy were discussed in the study. Since joining the EEU (in the short term), the economy of Kyrgyzstan has been adversely affected. The reason for this is the economic inequality between the member states and the fact that the economy of Kyrgyzstan is not ready for this membership. Nonetheless, it is possible to say that the Kyrgyz economy will have positive long-term effects. Some of them are; The modernization of the Kyrgyzstan economy, the improvement of the conditions of the Kyrgyz migrants working in Russia, the opportunity to benefit from big markets and the reduction of customs controls.