Yeni Türk dış politikası bağlamında Türk kamu diplomasisi: Batı Balkanlar örneği
Turkish public diplomacy in the context of the new turkish foreign policy: the example of wWstern Balkans
- Tez No: 486217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kimliklerin, fikirlerin ve kamuoyunun uluslararası ilişkilerde artan özgül ağırlığı teorik ve pratik sahada önemli etkiler doğurmuştur. Kamu diplomasisi ve yumuşak güç yeniden keşfedilmeye başlanmış ve günümüzde daha kurumsal bir veçhe kazanmıştır. Özellikle 2002 sonrası uluslararası ilişkilerinde bir yükseliş trendi yakalayan Türkiye'de yumuşak gücünü yeniden keşfetmeye ve kamu diplomasisi pratiklerine önem vermeye gayret etmektedir. Yeni gelen kadroların ontolojik arka planları ve tahayyülleri çerçevesinde dış politikada ciddi revizyonlara gidilmiş, kronolojik anlamda değil ancak muhteviyat ve kavramsallaşma anlamında 'yeni' olarak addedilecek bir dış politika takip etmeye gayret edilmiştir. Türk kamu diplomasisi uygulama sahası olarak öncelikle kültürel ve tarihsel bağların bulunduğu yakın coğrafyasını hedeflenmiş, Batı Balkan coğrafyası da dış politika yapıcıları tarafından bu anlamda ehemmiyet kazanmıştır. Bu tezde Batı Balkanlarda uygulanan kamu diplomasisinde 'dini diplomasi', 'yerel diplomasisi', 'dijital diplomasi ve medya'nın neden daha fazla önemsenmesi gerektiğinin ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing significance of identities, ideas and public opinion in international relations have caused to important outcomes in the scope of theory and practice. At this moment in time, public diplomacy and soft power have been started to rediscover and gained more institutional aspect. Especially after 2002, Turkey who has gained a progress trend in international relations, has studied to give more importance to discovering his own soft power and public diplomacy practices. Within the framework of ontological backgrounds and imaginations of new comers of government, Turkey has started to succeed a foreign policy, named as 'new' Turkish Foreign Policy. 'New' refers to a content of the foreign policy and conceptualization of the foreign policy. Preferably, Turkish Public Diplomacy has targeted to his near geography where cultural and historical ties exist. In terms of it, Western Balkan region has gained more value for foreign policy makers. In this work, broadly we aimed to why some public diplomacy practices especially 'religious diplomacy', 'local diplomacy', 'digital diplomacy and media' should have been more prioritized particularly in Western Balkan region.