Mobbingin hemşirelerde mesleki bağlılığa etkisi
The effect of mobbing about professi̇onal dependence at nursing
  1. Tez No: 486216
  2. Yazar: İLKER AÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada ve ülkemizde sürekli gelişen hizmet sektörü kişilerin sosyal durumlarını ve iş hayatlarını önemli ölçüde etkilemiştir. Özellikle sağlık sektöründe çalışan hemşireler yoğun iş temposuyla mücadele ederken ayrıca hem kurumun yöneticileri hem de hizmet verdikleri hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalabilmektedirler. Mobbing davranışı, kurumların iş yükünü arttırdığı gibi çalışanlar arasında da uyumlu iş ortamını yok etmektedir. Ayrıca kurum için hukuki sonuçlar doğuracak maliyetler yüklemektedir. Bulgular, mobbingin çalışanlar için mesleki bağlılıkları açısından anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak hemşirelerin çalıştığı kurumlarda mobbing davranışını ile ilgili bir farkındalık oluşturma adına eksiklikler olduğunu bu durumun verilecek eğitimlerle geliştirilebileceği, ayrıca kurumların mesleki bağlılık adına çalışanlarının etkin ve verimli olacak şekilde düzenlenmesinin gerektiği yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The constantly developing service sector in the world and our country has influenced the social situation and business life of the people to a great extent. In particular, nurses working in the health sector struggle with intense job tempos as well as being subjected to violence by both institution directors and patients and their relatives whom they serve. As well as mobbing behavior increases the workload of the institutions, destroys the harmonious work environment among employees. In addition, it also incurs costs that will result in legal consequences for the institution. The survey method was used for the collection of this data. Findings show that mobbing shows significant differences in terms of professional loyalty for employees. As a result, it is suggested that, there is a lack of awareness of mobbing behavior in institutions where nurses work, this situation can be developed with trainings, it is also necessary that the institutions should be regulated to be effective and efficient for their professional dignity.