Kitle sporu teşviki ve tesis politikaları: Muğla İli uygulaması
- Tez No: 48623
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
106 ÖZET Sporun ülke genelinde yaygınlaştırılması bir gayedir. Ancak temel gaye, sosyal kalkınmaya katkı sağlayan kalitenin yükseltilmesidir. Sporda bu gayelere ulaşmak için herşeyden önce sporun önemini iyi bilmek ve onu benimsemek gerekir. Spor bugün gerçekten bir bilim ve endüstri dalıdır. Sporda uluslararası alanda kazanılan başarılar o ülke insanlarının ortak sevinç ve moral kaynağıdır. Kitle sporu teşviki ve sporun kitlelere yaygmlaştırüması açısından tesis politikalarının belirlenmesi Muğla ili uygulaması olan çalışmamızda, ülkemizde bugüne kadar bu hususta uygulanan politikaların gerçeğe uygunluğuna ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmamız 1995 yılı Kasım ve Aralık aylarında 400 kişiye tesadüfi ve sistematik örnekleme yöntemiyle anket uygulanarak gerçekleştirildi. İlde spora ilgi yüksektir. Ülke genelinde olduğu gibi Muğla'da da en çok ilgi futboladır. Bunu basketbol ve yüzme takip etmektedir. Geleneksel sporlardan yağb güreşin de halen yapıldığı Muğla'da güreş potansiyeli de bir hayli yüksektir. Güreş federasyonunun henüz el uzatmadığı Milas'ta Milas Güreş İhtisas Kulübü, güreş eğitim merkezi açmış ve devletin şefkatli ilgisini beklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Making the sports participation countrywide is a goal. But the main goal is to increase the quality wich contributes to social development. To be able to reach these goals, it is necessary to recognize the importance of sports. At the same time, sports participation should be encouraged. Sport is an important branch of science and industry. International achievements in sports are common sources of happiness and morale for the people of every country. To determine the facility policies in Muğla from the reinforcement of public sports point of view this research was conducted. In this context, facility policies and how realistic they are were tried to be evaluated. Randomly and sistematicly selected 400 people were administered a questionnaire in Muğla in November ard December of 1995. After evaluation of data received a high interest in sports was found. In Muğla as in the country, they main interest was found quite high in Muğla where traditional oil wrestling is still practiced. National wrestling federation has not been any support to Milas. Wrestling Club wich established. The Wrestling Training Center. This center has been waiting for a caring support from the state.