Kitle sporu teşviki ve tesis politikaları Samsun ili uygulaması
  1. Tez No: 20749
  2. Yazar: ALİ GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Çağımızda spor yerel, milli ve milletler arası alan da önemli bir toplumsal olgudur. Bu olguyu etkileyen faktör ler; olgunun içerisinde cereyan ettiği ortamın büyüklüğüne paralel bir biçimde karmaşık faktörlerin etkisinde kalmak tadır. Ülkemizin spor tesisi politikaları 1963 öncesi ve sonrası olarak iki temel kategoriye ayrılabilir. Bunlardan 2 ncisi planlı kalkınma dönemini kavramaktadır. Ancak ilgi çekici olan mevzuat açısından yukarıdaki kronoj ik ayırıma benzer bir ayrımın yapılamamasıdır. Planlı kalkınma dönemi 5 şer yıllık kesitlere ayrıl maktadır. Bilindiği üzere planlar kamu sektörü için emredi ci, özel sektör için yol gösterici mahiyettedir. Bu bakım dan planlı kalkınma döneminde ülkemizde spor yatırım dahil tüm yatırımların isabetlilik düzeyleri bir yana bırakılmak kaydıyla belirli bir program ve düzenlilik altona alındığı söylenebilir. 1986 yılı 3289 sayılı kanun nedeniyle planlı dönemde önemli bir yıldır. Ne var ki Samsun örrçeği de bu ya sanın gereği gibi işlemediği bir başka deyişle spor tesis leri yapımında başarılı olmadıklarını ortaya koymaktadır. Samsun ilinde gerek eğitim kurumlarının, gerekse Genç - lik ve Spor İl Md.lüğü, spor alanında yeterince yatırım yaptığı söylenemez. Samsun'da halkın cinsiyet, eğitim, yaş, sosyo ekono mik yapı özellikleri gibi unsurlar bakımından spora ilgisi şekillenmektedir. Ancak ana hatlar itibarı ile hem genç ku şağın hemde orta yaşlıların spora bakış açıları olumludur. Halkın gerek merkezi, gerekse yerel yönetimlerden beklenti leri bulunmaktadır. 227
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sports in our century is an important event in the national and international fields. The factors effecting the fact are under the in fluence of various factors as be ing parallel to the size of the environment where the evşnt is taking place. Our country's policies of sports facilities can be devided into two basic catagories as before 1963 and after 1963. The second one covers a planned development period. It is interesting that no chronological differentiation as menlioned above can be made in terms of regulations. Each planned derelopment period covers a five-year plan, As it is known, the five-year plans are imperative for public sec tor and guidance for private sector. Therefore it canbe said all the investments, including in sports, vere made accor ding to a program in the planned development period. 1986 is an important year in the planned period because of law No:3289. Unl'oi' Luna Lely üuıımuıı as an example shows that tihs law has not been effeetive in establishing spots facilities. It cannot be said that either the training institulions or the provincial authorities have made enough investments in the field of sports in SAMSUN. In Samsun, people's interest in sports is taking shape based on their education, age and social-economic cha racteristics. Principally, both the young generation and the oldu people have positive thoughts about sports. Peop le have expectations from the central and local administra tions. 228