Immigrant entrepreneurship challenges and opportunities: Case study of Turkish immigrant entrepreneurs in Canada
Göçmen girişimciliğinin zorlukları ve fırsatları: Kanada'daki Türk göçmen girişimcileri
  1. Tez No: 486256
  2. Yazar: ABDULRAHMAN SAİF MOHAMMED SALEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Önceki çalışmalar, göçmenlerin Kanada'daki ekonomik ve sosyal değişimine önemli katkılar sağlamıştır. Türklerin Kanada'ya göç dalgaları 1950'lerde başlamış olsa da, bu konu hakkında çok az araştırma mevcuttur. Bu göçmenlerin iş faaliyetleri hakkında ise yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kanada'daki Türk göçmenlerin girişimci ve serbest meslek sahibi olduklarında karşılaştıkları zorlukları araştırmak ve fırsatlarını belirlemektir. Ayrıca Kanada'daki Türk girişimcilerin özelliklerini belirlemekte bu çalışmanın amacıdır. Bu çalışmada, anket çalışmasına dayanan nicel yaklaşım kullanılmış ve betimsel istatistik yöntemiyle analiz yapılmıştır. Çalışmanın çeşitli çıktıları olmuştur. Çıkan bulgulardan ilki, İş Programı kategorisiyle veya diğer kategorilerle göç edenlerin oldukça benzer zorluklarla karşılaşmakta olduğudur. Yüksek işletim maliyetleri ana zorluk olarak görülürken, ayrımcılık en alt sırada yer almaktadır. İkincisi, Türk girişimciler, kendi etnik kökenli kaynaklarına fazla bağlı değildir, bundan dolayı diğer topluluklar arasında çok sayıda fırsat bulabilmektedir. Üçüncü olarak Türk girişimciler, Kanada'da gelecekte de iş yapmaya olumlu bakmaktadır. Kanada'daki Türk işletmeler, 4 kişiden az çalışanı olan mikro işletmelerdir. Büyük oranda gıda ve içecek endüstrisinde yoğunlaşmışlardır ve büyük bir kısmı Toronto'da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous studies have explained that immigrants have made significant contributions to the economic and social change in Canada. Although waves of Turkish migration to Canada have started since the 1950s, very few studies exist about them, and there is inadequate knowledge about their business activities. The purpose of this case study was to investigate the challenges that encountered Turkish immigrants in Canada and to identify their opportunities within entrepreneurship. Also, it attempts to determine their business characteristics. A quantitative approach based on a questionnaire survey was employed and then analyzed by applying a descriptive statistical analysis. The findings indicate that, first, Turkish entrepreneur under the Business Program category have faced quite similar challenges with those who migrated by other categories. High operational costs considered as the main challenge, while discrimination was the least ranked. Second, Turkish entrepreneurs do not very much depend on their co-ethnic resources. It seems like they are more individualistic, and they find numerous opportunities within the other communities. Third, Turkish entrepreneurs are optimistic about their future of doing business in Canada. In addition, Turkish entrepreneurship in Canada can be considered as micro-business with less than 4 employees per business. A higher percentage of their businesses were in food and beverage industry and located in Toronto.