Crude oil, natural gas, politics, and economic growth: Impact and causality analysis in Caspian Sea region
Ham petrol, doğal gaz, siyaset ve ekonomik büyüme: Hazar Denizi Bölgesi'nin etki ve nedensellik analizi
  1. Tez No: 486264
  2. Yazar: S M RASHED JAHANGIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Hazar Denizi bölgesindeki ham petrol ve doğal gazın ekonomik büyümeyle olan etkisini ve nedenselliğini araştırmaktır. Ayrıca, bölgesel siyasetin ham petrol ve doğal gazla olan etkisini ve nedenselliğini analiz etmek ve bölgenin güçlü ve zayıf yanlarını, dış fırsat ve tehditlerini araştırmakta çalışmanın önemli amaçlarındandır. Bu çalışmada ham petrol, doğalgaz, siyaset ve ekonomik büyümenin etkisini ve nedenselliğini saptamak için 1997-2015 yılları arasındaki zaman serisi verileri göz önüne alınarak sıradan en küçük kareler yöntemi ve Granger nedensellik testi kullanılmaktadır. Sonuçlar, ham petrol ve doğalgazın bölgenin ekonomik büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, doğalgaz ve ham petrol üzerinde önemli bir etkiye sahip olan politik değişkenler dikkate alındığında belirgin bir gerileme modeli bulunmamıştır. Şimdi, Granger nedenselliği testini göz önüne alırsak, ekonomik perspektiften, GSYİH, ham petrol fiyatını ve ihracatını etkiliyor. Bu durum, GSYİH ile ham petrol fiyatı ve GSYİH ile ham petrol ihracatı arasında tek yönlü nedensel bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu yön, GSYİH ve doğalgaz arasında farklıdır. Burada, GSYİH ve doğalgaz zıt fakat tek yönlü nedensel ilişkiye sahiptir yani; doğalgaz fiyatı ve ihracat GSYİH'da Granger nedenselliğine neden olur. Öte yandan, siyasal perspektif göz önüne alındığında, Granger nedensellik testinin bulguları, aralarında tek taraflı anlamlı bir nedensel ilişki bulunan yedi çifti göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the impact and causality of crude oil and natural gas with economic growth in Caspian Sea region. Alongside, analyzing the impact and causality of regional politics with crude oil and natural gas, and investigating the internal strengths and weaknesses as well as external opportunities and threats of the region are also the significant purposes of the study. Here, the study uses ordinary least square method and Granger causality test by considering time-series data from 1997-2015 to ascertain the impact and causality of crude oil, natural gas, politics, and economic growth. The results show that crude oil and natural gas has a significant impact on economic growth of the region. However, no significant regression model has been found considering the political variables which jointly has a significant impact on crude oil and natural gas. Now, considering Granger causality, from the economic perspective, GDP does granger cause crude oil price and export. It denotes that there is a unidirectional causal relationship between GDP and crude oil price, and GDP and crude oil export. Surprisingly, this direction is unlike for GDP and natural gas. Here, GDP and natural gas have opposite but unidirectional causal relationship—i.e., natural gas price and export do Granger cause GDP. On the other hand, considering political perspective, the findings of the Granger causality test show seven pairs which have a unilateral significant causal relationship between them.