حكم تولي المرأة الوظائف السيادية ومشاركتها في العمل السياسي في الشريعة والقانون
İslam Hukuku ve Modern Hukuk açısından kadının yönetim ve siyasete katılımının hükmü
- Tez No: 486323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Hukmu Tevelli'l-Mer'eti Fi'l-Vezaifi's-Siyadiyye Ve Muşaraketuha Fi'l-Ameli's-Siyasi Fi'ş-Şeria Ve'l Kanun / İslam Hukuku Ve Modern Hukuk Açısından Kadının Yönetim Ve Siyasete Katılımının Hükmü adlı bu çalışmada varılan sonuçlar şunlardır: İslâm'ın kadına bakışı cinsiyet ayrımı olmaksızın insana verdiği saygıdan kaynaklanmaktadır. İslâmî kanunlar insanlar arasında eşitlik ilkesini benimsemiş olup özel bir durum olmadıkça hiç kimseye ayrı bir statü tanımamıştır. Zira Şeriat genel ve kapsayı bir mahiyete sahiptir. 1. Yaratılışta ve sorumlulukta kadın erkek eşitliği esastır. Mevcut olan bazı farklar ise istisnai durumlar olup kuralı bozmamaktadır. 2. Siyaset hayatın her alanını kapsayan Şeriatın ayrılmaz bir parçasıdır. İbn Kayyimʼin de vurguladığı gibi 'siyaset sadece Şeriatın uygun gördüğüdür' demek yerine aleyhte şerʻi bir delil bulunmayan her türlü siyasi faaliyet şeriata dahil olduğunu söylemek daha doğrudur. 3. Şerʻi açıdan kadını siyaset, hukuk ve (hisbe) toplum yararına olan faaliyetlerden alıkoyan bir delile rastlanmamıştır. Kadının siyaset alanına girmesini uygun görmeyenlerin öne sürdüğü deliller de kadının siyaset alanında sorumluluk almasına engel teşkil edecek derecede kuvvetli değildir. 4. Şerʻî hukukta hilafet makamı hariç siyasi görevlerin tümü erkek veya kadın fark etmeksizin o görevi yapacak bireylerin üstlenmesine herhangi bir engel bulunmamaktadır. Fakat kadınlar hangi yerde görev alabileceği konusu ise ülkelerin karar mercilerine kalmıştır. Örneğin başbakan, kadın veya erkek bakan atayabilir. Seçimlerde kadın veya erkek meclis üyeleri seçilebilir. Bunları kısıtlayan şerʻî bir kanun yoktur. Önemli olan toplum yararıdır. 5. Şerʻî kanunlar İslâm toplumunun inşasında herhangi bir gruba kısıtlama getirmediği gibi kadınlar için belli bir kontenjan da öngörmemiştir. Burada esas olan İslam toplumunun ve devletin ihtiyacı ve maslahatıdır. Kadının siyasete ve yönetime katılımı mubah dairesinde olup belli bir kontenjanla da sınırlı değildir.
Özet (Çeviri)
Through this study about women from taking sovereign functions and their participation in political work in Sharia law and concluded the following : The Islamic view a pop-up of women look to Islam for man Venerable not difference, and sharia law which decides equality and justice and not allocate because a comprehensive law (and the Lord hadn't forgotten) and through what I studied the provisions of the political system in Islam and Islam look at women showing me the following : 1. originally the is equality between men and women in the origin and purpose of procreation costs legitimacy, and differed between the two is the exception to the origin and without exception, it is not correct to measure it. 2. Politics in Islam is an integral part of the Sharea it includes aspects of life and here to say it's not what you stated by Sharea as Ibn al-Qayyim said (God's mercy him). 3. The terms of legitimacy have not seen strong evidence to prevent women from holding US such as the judiciary and the calculation and issuing opinions and so on. 4. The areas of political action all permissible religiously - except Imamate Great - that handled Who is the people of a man or woman, and any place, and determines that the State Law For example, the president determines minister men and women, and the election define council members, men and women do not identify jurisprudential determines these things, legitimate politics is what you agree interests of the nation. And it turns out that the law did not deny any of the categories of the community right to build a Muslim state and run in all fields where. , But in contrast, they have not had to be a certain percentage of women from political participation and the matter is related need state and the Muslim community, which is related merits permissibility that identifies each individual ability and will to fight is not obligatory, binding a certain amount.