حكم إسقاط الجنين في الفقه الجنائي الإسلامي مقارن بالقانون العراقي
İslam ceza hukuku ve Irak kanunlarında kürtaj hükmünün karşılaştırılması / The ruling on aborting the fetus in Islamiccriminal jurisprudence compared to Iraqi law
- Tez No: 767587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışma başlığı“İslam Ceza Hukuku ve Irak Kanunlarında Kürtaj Hükmünün Karşılaştırılması”dır. Ceninin anne karnında oluşmaya başlamasından itibaren öldürülmesini engellemek için, konunun şer`î ve hukukî açıdan irdelenmesi gereklidir. Araştırmanın gayesi cenin öldürülmesiyle ilgili hükümlerin açıklanması ve Irak kanunlarının bu konu hakkındaki tutumunu açıklamaktır. Aynı zamanda İslam şeriatının ve Irak kanunlarının nesli korumaya verdiği değeri görmektir. Bunun sağlanması cenini koruyup onun zarar görmesini engelleyen şer`î hükümler ve kanun maddeleri ile mümkündür. Kürtaj için birçok gerekçe oluştuğunda, şer`î ve kanunî olarak ceninin öldürülmekten tamamen korunup korunmayacağı problemi de araştırmanın kapsamındadır. Oluşumunun her aşamasında kürtaj yapılması halinde cenini ilgilendiren hükümler çalışmada ifade edilmektedir. Kürtajla ilgili zaruri durumlardan ve bunların kurallarından bahsedilmektedir. Ardından kürtaj konusunda kadınları ilgilendiren hükümler açıklanmaktadır. Çalışmada suçlunun ödeyeceği bedel ve yine suçlunun, gerek anne, gerek doktor, gerekse bir başkası olsun fark etmeksizin, yüklendiği kanunî sorumluluktan bahsedilmektedir. Bu bedel miktarı, geçerliliği ve çokluğu bakımlarından tasnif edilmiştir. Kürtajın mirasa etkisi ve Irak kanunlarının kürtaj suçu hakkındaki tutumu aynı şekilde çalışmada tasnif edilmektedir.“Suçlunun niyeti”nin şer`î ve kanunî açılardan ne anlama geldiği ve kürtaj suçuna sevk eden nedenler açıklanmıştır. İslam şeri`atinin ve Irak kanunlarının cenini korumaya çalıştığı ve ona zarar verilmesini suç kabul ettikleri ifade edilmiştir. Kürtaja dair konular ilgili kanun maddeleri üzerinden karşılaştırma, tümevarım ve tahlil yöntemleriyle çalışılmış, son olarak elde edilen şu sonuçlar yazılmıştır: Suçlunun kürtaj işlemini kasten yapıp yapmadığında şüphe olsa dahi, ona kısas uygulanmayacağı konusunda şeriat ve yasalar görüş birliği içindedir. Kürtajın kasten yapılmış olması durumunda diyeti başkasından değil suçludan tahsil edilir. Suçluya en ağır yasal cezalar uygulanır.
Özet (Çeviri)
The study title is“Comparison of Abortion Provision in Islamic Criminal Law and Iraqi Laws”. In order to prevent the killing of the fetus as soon as it begins to form in the mother's womb, the issue should be examined in terms of shari'a and law. The aim of the research is to explain the provisions regarding the killing of the fetus and the attitude of the Iraqi laws on this issue. At the same time, it is to see the value given to protection of the generation by the Islamic Shari'a and Iraqi laws. This is possible with the Shari'a provisions and laws that protect the fetus and prevent it from being harmed. When there are many justifications for abortion, the problem of whether the fetus will be completely protected from being killed in terms of shar'ia and law is also within the scope of the research. The provisions regarding abortion at every stage of the formation of the fetus have been clarified. Necessary situations related to abortion and their rules were mentioned. Then, the provisions regarding abortion concerning women were announced. In the study, the price to be paid by the criminal and the legal responsibility of the criminal, regardless of whether it is a mother, a doctor or someone else, are mentioned. This price has been classified in terms of amount, validity and multiplicity. As well as The effect of abortion on inheritance and the attitude of Iraqi laws on the crime of abortion are also classified. What the purpose of the criminal means in terms of shari'a and law and the reasons leading to abortion crime are clarified. It has been stated that Islamic Sharia and Iraqi laws try to protect the fetus and they consider it a crime to harm the fetus. The subjects were compared with the legal articles that emerged with the method of comparison, induction and analysis. Finally, the following conclusions have been reached. Even if there is doubt whether the criminal has done the abortion intentionally, Sharia and laws are in agreement that retaliation will not be applied to him. In case the abortion was done deliberately, the blood money is collected from the criminal, not from someone else. The most severe legal penalties are applied to the offender.