(حكم المعاملات المالية المعاصرة على المذهب الشافعي(التأمين أنموذجا
Şafii Mezhebine göre güncel mali işlemlerin hükmü
  1. Tez No: 523771
  2. Yazar: MAHMOUD AMIN MOHAMMED ABBASİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMED ADNAN DARWİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Maliye, Religion, Law, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanınbaşlığı:“Günümüz Mali İşlemlerininŞafiiMezhebindekiHükümleri”dirvearaştırmacıbuçalışmadagünümüzmaliislemlerinbazılarınınŞafiMezhbinegörehükümlerinielealmıştır. Bu çalışmagünümüzmalikonularınelealınmasındaaraştırmacılarınmenhecinibelirlemedebüyükönemarzetmektedirve İslam hukundaönemarzedenvebazıtehlileribarındanmeselelerdendir.Öylekibuaraştırmagünümüzekonomikvemalimeselelereçözümbulmadafıkıhmezheplerinindöneminedönmeyeöncülükedeceğindendeğeriartmaktadır. Çalışma, mukaddimevetanıtım,dört fasıl vesonuçtanoluşmaktadır: Giriş: Araştırmacıbukısımdaaraştırmanınönemi,hedefleri,araştırmakonusunuseçmesebebini,araştırmanınmenhecivedahaönceyaptığıçalışmalarveokumalarıelealmıştır. Tanıtımbölüm :Bubölümdearaştırmacı ilk fasılda ; konuileilgilimüfredatlarıntanımlarına , ikincibölümde ;günümüzmalimeselelerineçözümbulunmasıaraştımakonusununtanımınıelealmıştır. Bölüm I: Bu bölümdearaştırmacısatış (bey')manasını,şartlarını,rukünlerini,kaidelerinivebey' menhanhkonularınaaçıklıkgetirmiştir. Bölüm II: Araştırmacıbubölümdebankamevduatvekredikartlarıaracılığıya para almakilgilibankacılıkişlemlerinisunmuştur. Bölüm III: Araştırmacıbubölümdemüşterilerinyatırımişlemleriileilgilibankatarafındanyürütülençeşitlibankacılıkişlemlerinielealmışvesunumuaracılığıylatümiyiyatırımfonlarıileilgilibankacılıkişlemleriniaraştırmışvebizesunmuştur. Bölüm IV: Araştırmacıbubölümdesigortanınhükümünüaraştırmış,özelliklerini,kısımlarınıvefıkhiçıkarımlarınıbizleresunmuştur. Sonuç: Araştırmacıbubölümdearaştırmaboyuncaulaştığıenönemlisonuçlarıvetavsiyerianlatmıştır
Özet (Çeviri)
The title of this study is“Contemprorary financial transactions judgment among Shafi'i Doctrine”. It contains the judgment of some of contemporary financial transactions in Shafi'i doctrine. This study has massive sugnificance in approach of adjustment for scholars in conemoprary financial issues treatment. It is considered as one of the most importantand critical issues in the Islamic Fiqh. Moreover, the study tries to bring colonelcy back to the role of Fiqh doctrines in newly develped issues treatment. This study comes in preface, Preliminary chapter, then four others and conclusion. The preface consists of the study importance, its purpose and the main of choosing, More than, it concludes the research approach and literature review. In preliminary chapter, the writer conducts identifications of title abstracts and the opportunities in contemprorary financial issues treatment. The writer clearfies in the first chapter the meaning of selling in Shafi'i Doctrine, and its Conditions, basis, rules, and the sales which are forbidden from the God. The second chapter consists of bank transactions which related with receiving money, specially bank deposits and credit cards. The third chapter concluds bank transactions which related with Investing money, by presenting some of bank transactions in investing its clients money. The researcher discusses in the fourth and last chapter the insurancejudgment, its sections, and properties among Shafi'i Doctrine. İn the conlcusion. it concluds the most significant results and recomendations in the study