Wagner ve Keynes hipotezlerinin test edilmesi: Türkiye örneği
Testing of the Wagner and Keynes hypotheses: Turkey sample
  1. Tez No: 486329
  2. Yazar: UĞUR DÜBÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi politik kararlarda belirleyici olabilmek adına önem arz etmektedir. Teorik ve ampirik literatürde kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi Wagner Hipotezi ve Keynesyen Hipotez çerçevesinde araştırılmaktadır. Bu çalışma, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Wagner Hipotezi ve Keynesyen Hipotez çerçevesinde araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada Türkiye örneğinde 1982-2015 döneminde Johansen-Juselius eşbütünleşme ve Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) Granger nedensellik testleri kullanılmıştır. Johansen-Juselius eşbütünleşme testi sonuçları kişi başına reel kamu harcamaları ile kişi başına reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değişkenleri arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Nedensellik testi sonuçları Türkiye ekonomisinde hem kısa dönem hem de uzun dönemde kişi başına reel kamu harcamalarından kişi başına reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya doğru işleyen bir nedenselliğin varlığını göstermektedir. Bu, Keynesyen Hipotezin Türkiye ekonomisi için geçerli olduğu anlamına gelmektedir. Nedensellik testi sonuçları aynı zamanda Türkiye ekonomisinde kişi başına reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'dan kişi başına reel kamu harcamalarına doğru işleyen bir nedenselliğin bulunmadığını göstermektedir. Bu, Türkiye ekonomisi için Wagner Hipotezinin geçerli olmadığı anlamına gelmektedir. Sonuçlar, Türkiye ekonomisi için önemli politika önerileri sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The causal relationship between public expenditures and economic growth is important in order to be determinant in political decisions. In the theoretical and empirical literature, the causal relationship between public expenditures and economic growth has been researched in the context of Wagner Hypothesis and Keynesian Hypothesis. This study is designed to investigate the relationship between public expenditures and economic growth in the context of the Wagner Approach and Keynesian Approach. In the study, the Johansen-Juselius cointegration and Vector Error Correction Model (VECM) Granger causality tests are used in the example of Turkey over the period of 1982-2015. The results of Johansen-Juselius cointegration test reveal that there is a long run relationship between per capita real public expenditures and per capita real Gross Domestic Product. The results of causality test show that there is a causality running from per capita real public expenditures to per capita real Gross Domestic Product in the short run and the long run. This means that the Keynesian Hypothesis is valid for Turkish economy. The results of causality test also show that there is not a causality running from per capita real Gross Domestic Product to per capita real public expenditures. This means that the Wagner Hypothesis is not valid for Turkish economy. The results can provide important policy implications for Turkish economy.