Türkiye'de tarım sigortalarının tarım kesimi üzerine etkisi 2000-2016
The impact of agricultural insurances on the agricultural sector in turkey 2000-2016
- Tez No: 486332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tarım insanoğlunun ilk faaliyeti olarak yer almaktadır. Tarım hem ülkelerin kalkınması için besin ihtiyacının karşılanması hem de diğer sektörlere olan katkısı nedeniyle büyük öneme sahip bir sektör olarak kabul edilmektedir. Ülkeler tarafından desteklenmekte olan tarım sektörü, toplum için gerekli olan temel besin gıdalarının üretilmesi, sanayi sektörü için hammadde ihtiyacının karşılanması ve yapılacak olan ihracat için sağlayacağı döviz getirisi açısından fayda sağlamaktadır. Buna ek olarak tarım, gelişme sürecinde olan ülkelerde toplum için geçim kaynağı olarak istihdam sağlayan bir sektördür. Bitkisel ürünlerin üretim süreci iklim şartlarına bağlı olarak etkilendiği için ve bu istenmeyen doğa olayları gerçekleştiğinde sadece tarım işletmeleri değil aynı zamanda ülke açısından büyük kayıplar meydana gelmektedir. Belirtilen bu nedenler dolayısıyla, çiftçilerin tarım sigortaları ile ürünlerinin sigorta kapsamı altına alınması son derece önemlidir. Ülkemizde 2005 yılından itibaren Devlet Destekli Tarım Sigortası uygulaması faaliyete geçirildikten sonra tarım sigortası kapsamında bu durum çiftçilere büyük yarar sağlamıştır. Ödenecek olan prim bedeline devlet tarafından uygulanan prim desteği ile çiftçilerin tarım sigortası yapması teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is the first activity of human beings. It is an important sector since it provides the food requirement for the development of countries and also it contributes the other sectors. The sector of agriculture which is supported by countries is accepted as a sector that produces essential nutrients for the public, supplies the need of rawmaterial for industrial sector and provides foreign currency in terms of export. In addition to this, agriculture is a sector that provides employment as means of living for the public in developing countries. Since the production process of herbal products are related with the climatic conditions agricultural enterprises are affected by this and not only the agricultural sector but also all the country suffer a loss from these undesirable natural events. Due to these reasons, it is really important to include the farmers and the products in the scope of insurance. In our country, beginning from 2005 state-sponsored agriculture insurance has provided benefits for the farmers. With the help of insurance premium that is supported by the government, all the farmers are reinforced for the agriculture insurance.