Modern şehrin sorunlarına çözüm olarak Turgut Cansever'in şehir ve mimari anlayışı
Urban and architectural understanding of Turgut Cansever as a solution to modern city problems
  1. Tez No: 486339
  2. Yazar: MİRZA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şehir, insan-kültür-tabiat ilişki ve etkileşimlerinin en yoğun şekilde yaşandığı yerdir. Canlı bir organizma olarak geçmişten geleceğe uzanan bir süreçte bugünü ve yarını etkilemektedir. Modern şehrin oluşumu ile birlikte insan ile tabiat arasındaki ilişkinin boyutunda ortaya çıkan değişim pek çok soruna neden olmuştur. Modern şehirde yaşayan insanın korunması, insan ve tabiat arasında sürdürülebilir bir ilişkinin yeniden kurulması hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, modern şehrin oluşumu ile birlikte insan-kültür-tabiat ilişkilerinde yaşanan köklü değişimin ortaya çıkardığı sorunlar sorgulanarak Cansever'in şehir ve mimari yaklaşımlarının bu sorunların çözümüne sağlayacağı imkânlar ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city is where people, culture, nature relations and interactions experience the most intense. As a living organism, it affects today and tomorrow in a process that goes from past to future. Along with the formation of the modern city, the resulting change in the dimension of the relationship between man and nature has caused many problems. The preservation of the people living in the modern city has a vital prospect of ensuring a sustainable relationship between man and nature. In this study, the problems that emerged from the fundamental change in human, culture and nature relations as well as the formation of the modern city were questioned. Cansever's city and architectural approaches were evaluated by considering the possibilities to solve these problems.