Türkiye'de bağımsız idari otoriteler ve Rekabet Kurumu örneği
Independent administrative authorities in Turkey and Competition Authority sample
  1. Tez No: 486352
  2. Yazar: EZGİ GİZEM YOLLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bağımsız İdari Otorite (BİO), kamu yönetimi anlayışındaki değişim doğrultusunda devletin üretici kimliğinden ayrılarak oluşan boşluğu doldurmak üzere denetleyici ve düzenleyici bir kimliğe bürünmesiyle öncelikle ABD'de ve Kıta Avrupası'nda ortaya çıkmıştır. Türkiye'de ise 24 Ocak 1980'de serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte önce 1981 yılında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurulmuş ardından 1994 yılında ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (RKHK) ile Rekabet Kurumu (RK)'nun oluşumuna dair yasal dayanak oluşturularak 1997 yılında RK göreve başlamıştır. Çalışmada ilk olarak BİO kavramı tanımlanmış ve BİO'ları ortaya çıkaran nedenler açıklanmıştır. Değişen kamu yönetimi anlayışında BİO'nun ortaya çıkış sürecinden bahsedilmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren on BİO'nun oluşumu örgüt yapısı, görev ve yetkileri açıklanmıştır. Son olarak da RK ile neoliberazlim kavramı ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Independent Administrative Authority (BİO) emerged primarily in the United States and continental Europe, under the supervision and regulatory identity of the government to fill the gap created by the separation of the state's producer identity in the direction of change in public administration. In Turkey, first in 24th January 1980 with the transition to a free market economy, the Capital Markets Board in 1981 (SPK) was established after the Law on the 1994 and 4054 on Protection of Competition (RKHK) with the Competition Authority (RK) 's creating a legal basis concerning the formation In 1997, RK began to refer to it. In the study, first the concept of PfP was defined and the reasons that revealed RK were explained. The changing public governance mentions the emergence of BİO. Formation of organizational structure on bio operating in Turkey are explained duties and powers. Finally, the concept of neoliberalism has been associated with RK.