Din-devlet ilişkisi açısından Menzil Cemaati örneği
The case of Menzil Cemaati in term of religion-state relationship
  1. Tez No: 486351
  2. Yazar: ALİ RIZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı Devleti'nden günümüz Türkiye'sine kadar hemen hemen her dönemde siyasi iktidarlar ile dini gruplar arasında karşılıklı çıkarlar doğrultusunda bir etkileşim süregelmiştir. Bazı dönemlerde dini gruplar siyasi otoriteyi etkilerken bazı dönemlerde de siyasi iktidarlar dini grupları kendi menfaatleri doğrultusunda etkilemiştir. Çok partili hayata geçiş ile birlikte Türkiye'deki dini gruplar sosyal alandaki varlığını artırarak özellikle bürokrasi alanında yoğunluk kazanmaya başlamıştır. Günümüz Türkiye'sine bakıldığında ise bazı dini grupların siyasi iktidarı etkilemeye çalıştığı görülmektedir. Bu çalışmanın odak noktası ise Nakşibendi tarikatının Türkiye'deki dini gruplarından biri olan Menzil Cemaati'nin din-devlet ilişkisi açısından günümüze olan etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
From the Ottoman Empire to today's Turkey, there has been an interaction between political powers and religious groups in almost every period in the direction of mutual interests. In some periods religious groups affected the political authority, but in some periods political powers affected the religious groups in their own interests. Along with the multi-party alliance, the religious groups in Turkey started to increase their presence in the social area, especially in the field of bureaucracy. When we look at today's Turkey, it is seen that some religious groups try to influence political power. The focus of this study is to examine the daily impact of the Naqshbandi cult one of the religious groups in Turkey, on the religious-state relationship.