Psikotrop ilaç alan hastaların yaşadıkları yan etkilerle baş etmelerinde hemşirelik bakımının etkinliği
  1. Tez No: 48640
  2. Yazar: FERİHAN ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin psikotropik ilaçların yan etkileri hakkındaki bilgilerini ve hastalarında gözlemledikleri yan etkilerin giderilmesinde hemşirelik bakımının etkinliğini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Sağlık Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Amatem, Nevroz, ve Akut Psikoz servislerinde çalışan 45 hemşire ve onların bakım verdikleri 90 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem ve anket formları ile toplanmış, bilgisayarda yüzdeleme,“T”testi ve“ki”-kare testinden yararlanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar; hemşirelerin psikotropik ilaçların yan etkileri hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıklarını ve yan etkilerin giderilmesinde uygulanan hemşirelik bakımının istenilen düzeyde olmadığını ortaya koymuştur. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to show the knowledge of the nurses working in psychiatric clinics about the side effects of psychotropic drugs and to show the importance of nursing in relieving the side effects they observe and to pronounce the importance of the role of the psychiatric nurses at the theraphy. 45 nurses working in neuroses, psychosis and substance abuse clincs of Bakırköy State Hospital of Psychiatry and Neurology and 90 patients being treated in those clinics participated in the study. Data was taken with inquiry forms prepared by the researcher and they were evaluated by using descriptive statistic methods, t-test and chi-square test. As a result it was found that the nurses didn't have enough knowledge about the side effects of psychotropic drugs and the nursing care wasn't sufficient in order to relieve the side effects. 83