Seleukoslar Döneminde Antiokheia (Antakya)
Antiokheia (Antakya) in the Period of Seleukos
  1. Tez No: 486416
  2. Yazar: MELTEM TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Büyük İskender'in ölümüyle birlikte hakimiyetindeki büyük toprakların, komutanları arasında paylaşımının ardından kurulmuş olan, Doğu'daki Hellenistik krallıklardan biri de Seleukos Krallığı'dır. Seleukoslar'ın Kralı Seleukos I Nikator ile başlayan ve Seleukoslar'ın Önasya coğrafyasında gittikçe güçlenen siyasallaşma süreçleri, M.Ö. 312-64 yılları arasındaki dönemi kapsamıştır. Seleukos I Nikator, Antigonos ile yapmış olduğu İpsos Savaşı'ndan sonra Antigonos'un da egemen olduğu toprakları alarak, Ege Bölgesi'nden Fırat Havzası'na kadar olan bölgede Seleukos Krallığı'nın egemenlik alanını genişletmiştir. Bu krallığın büyük bir coğrafyada kurmuş olduğu egemenliğin başkenti ise, günümüz Hatay il sınırları içerisindeki iki ilçe (Antakya ve Samandağ) ve yakın çevresini içine alan bölgedir. Seleukos Krallığı tarihine bir krali merkez olarak tanıklık eden Antiokheia (Antakya), krallığın siyasi tarihinin ve idari yapılanmasının netleştirilmesi adına önemli bir rol üstlenmiştir. Hellen kültürünün Seleukos Kralları tarafından Antiokheia coğrafyasında yaşatılması adına yaptırılan kamu binaları ve heykeller gibi genel anlamda kültür varlıkları, Seleukos Kralları adına oluşturulabilecek bir kronolojik dizini zenginleştirecek ana unsurları barındırmıştır. Bu çalışmada genel hatlarıyla Büyük İskender'in ölümünün ardından Doğu coğrafyası üzerinde hakimiyet kuran, Seleukoslar'ın siyasi tarihinin netleştirilmesi ve Seleukos Krallığı'nın başkenti Antiokheia'nın (Antakya) M.Ö. 312-64 yılları arasındaki dönemde sahip olduğu tarihi zenginliğin ve sosyo-kültürel mirasın aydınlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being one of the Hellenistic kingdoms in the east and having been established after the commanders had shared the large territories, owned by the Alexander the Great upon his demise, Seleucid Kingdom had emerged. The politicization process of the Seleucid Kingdom that had built up in the Near Asia Minor and that had started with Seleucus I. Nicator includes the period between 312-64 B.C. After the Battle of Ipsos with the Antigonos, Seleucus I Nicator had seized the lands where Antigonos had dominated and expanded the sovereignty of the Seleucid Kingdom in a region from Aegean Region to Euphrates Basin. The capital of the sovereignty that had been established in a vast geography had been specified as the region that includes two districts and immediate vicinity within the today's Hatay provincial border. Having witnessed the history of Seleucid Kingdom as a royal central, Antiocheia had assumed a significant role in clarifying the political history and administrative structure of the kingdom. The governmental buildings, sculptures and material cultural assets for Hellenic Culture to live in the Antioch geography by the Seleucid Kings harbor the main elements that may be created for the Seleucid Kings and enrich the chronological index. The aim of this study is to clarify the political history of the Seleucid Kingdom that dominated the Eastern geography after the death of Alexander the Great and set light to the historical richness and socio-cultural heritage of the Antiokheia , the capital of Seleucid Kingdom between 312-64 B.C. in general terms.