Uluslararası göç ve entegrasyonda yerel yönetimler: Hatay örneği
Local administrators in international migration and integration: Hatay sample
  1. Tez No: 486418
  2. Yazar: RAHİME ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanoğlu yaradılışının bir sonucu olarak her zaman en iyiye ulaşma yolunda hareket etmiştir. Bu eylemi sonucunda meydana gelen nüfus hareketliliği zamanla sınırları aşarak uluslararası bir boyuta ulaşmış, topluluklar içinde yaşayan insanlar arasında farklılaşmalara neden olmuştur. Oluşan farklılıkların giderilmesi yönünde sağlanılmak istenen uyum göç yönetimini zorunlu kılmıştır. Bu yönetim kapsamında göç hareketlerinin kontrol altında tutulması yerel yönetimlerin rolünün önemini hissettirmektedir. Çalışma kapsamında nüfus hareketliliği sonucunda meydana gelen yerel halk ve göçmenler arasındaki entegrasyonu sağlama noktasında yerel yönetimlerin rolünün vurgulanması hedeflenmektedir. Bu çerçevede çalışmanın başlangıçtan sonucuna kadar ki süreçte kapsamlı bir literatür taraması yapılmış olup çalışma kapsamında Hatay ili sınırları içinde bulunan Antakya, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı Belediyelerinde bir alan çalışması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Göç, Entegrasyon, Yerel Yönetimler
Özet (Çeviri)
As a result of the creation of mankind, he has always acted in the direction of reaching the best. As a result of this action, the population movements that have come to the fore have reached an international dimension over time, causing differentiation among people living in communities. In order to eliminate the differences, adaptive migration management is required. Within the scope of this administration, the control of immigration movements makes local governments feel the importance of their role. The aim of the study is to emphasize the role of local governments at the point of ensuring the integration between the local population and immigrants, which is the result of population mobility. A comprehensive literature search was carried out from the beginning to the end of the study in this framework and an area study was carried out in Antakya, Altinözü, Reyhanlı and Yayladağı Municipalities within the boundaries of Hatay province. KEYWORDS Migration, Integration, Local Governments