Exploring the impact of the orientation programme of the Air Force Language School on teachers' attitudes towards English and English proficiency levels
Hava Lisan Okul Komutanlığında verilen oryantasyon eğitiminin öğretmenlerin İngilizce'ye olan tutumlarına ve İngilizce yeterlik seviyelerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 486426
  2. Yazar: ALİ ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı Hava Lisan Okulu'ndaki öğretmen oryantasyon eğitiminin öğretmenlerin İngilizceye yönelik tutumlarına ve İngilizce yeterlilik seviyelerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla yabancı ülke pilot adaylarına derslerini İngilizce olarak anlatacak 8 uçak bakım teknisyenine karma bir araştırma uygulanmıştır. Veriler görüşmeler ve İngilizceye yönelik tutum anketi ile elde edilmiştir. Bunlara ek olarak, yeterlilik seviye değişimlerini ölçmek için ALCPT (Amerikan Dil Kursu Seviye Tespit Sınavı) kullanılmıştır. Etkili öğretmen davranışlarını göstermek için Jeremy Harmer'ın The Practice of English Language Teaching (2001) ve Federal Havacılık Eğitiminin Aviation Instructor's Handbook (2008) kitapları kullanılmıştır. İlk bölümde, katılımcılarla görüşmeler sona erdiğinde, görüşme verileri kodlanmış ve analiz edilmiştir. Daha sonra tutum ve İngilizce yeterlilik seviye değişimleri incelenmiştir. Katılımcı sayısı düşük olduğundan olumlu ve olumsuz değişimleri ortaya çıkarmak için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Görüşmeler katılımcıların programdan tam anlamıyla memnun olduklarını göstermektedir. Wilcoxon testi tutumlarda olumlu bir değişme olduğunu ancak bu farkın anlamlı olmadığını göstermektedir. Wilcoxon testi, İngilizce yeterlilik seviyeleri değişimi açısından çıkış-ALCPT lehine anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmanın sonuçları göz önüne alındığında Hava Lisan Okulu'ndaki öğretmen oryantasyon programının katılımcıların İngilizceye yönelik tutumlarına ve İngilizce yeterlilik seviyelerine olumlu bir etki yaptığı sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the impact of the orientation programme of the Air Force Language School on teachers' attitudes towards English and English proficiency levels. For this purpose a mixed-type research was conducted on 8 aircraft maintenance technicians who would use English to teach their subject matters to foreign pilot candidates. Data was gathered with the interviews and the scale of attitudes towards English. In addition to them, in order to measure the proficiency level changes, ALCPT (American Language Course Placement Test) was used. During the eight-week orientation programme, The Practice of English Language Teaching by Jeremy Harmer (2001) and Aviation Instructor's Handbook by Federal Aviation Instruction (2008) were used to show effective teacher behaviours. In the first part, after completing the interviews with the participants, interview data was put into coding and analysis process. The thesis then identifies the attitudinal and English proficiency level changes. To find out the positive and negative changes, Wilcoxon Test was used as the participant size was small. The results of the interviews show that participants have been completely pleased with the programme. Wilcoxon Test shows that although there is a positive change in their attitudes, the difference is not meaningful. In terms of English proficiency level change, Wilcoxon Test shows that there is meaningful difference in favour of post-ALCPT results. On the basis of the results of this research, it can be concluded that the teacher orientation programme in The Air Force Language School has made a positive impact on the participants' attitudes towards English and English proficiency levels.