Değerler eğitimi temelli yaratıcı drama programının 5-6 yaş çocuklarının sosyal becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of a values-education based creative drama program on 5-6 year old children's social skills development
  1. Tez No: 486432
  2. Yazar: EZGİ İBİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU ÇETİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada değerler eğitimi temelli yaratıcı drama programının sosyal becerilerin kişiler arası, kızgınlık davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama, akran baskısı ile başa çıkma, kendini kontrol etme, sözel açıklama, sonuçları kabul etme, dinleme, amaç oluşturma ve görevleri tamamlama boyutları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan orta sosyo-ekonomik düzeydeki Gültepe İlkokulu'nun anasınıfında eğitim görmekte olan 5-6 yaş grubu 24 çocuk ile oluşturulmuştur. Araştırmaya ilişkin veriler Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçek, deney ve kontrol grubu çocuklarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubu çocuklarına uygulanan değerler eğitimi temelli yaratıcı drama programı, haftada 2 gün olmak üzere 12 hafta boyunca sürmüştür. Araştırmada elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U- Testi kullanılarak SPSS 15.0 paket programında analiz edilmiştir. Analizler sonucu ulaşılan bulgular incelendiğinde, uygulanan değerler eğitimi temelli yaratıcı drama programının, sosyal becerileri ölçmek için kullanılan Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği'nin kişilerarası beceriler, kızgınlık davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama becerileri, sözel açıklama becerileri, kendini kontrol etme becerileri, görevleri tamamlama becerileri ve sonuçları kabul etme becerileri boyutlarında deney grubu lehine bir farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Akran baskısı ile başa çıkma, amaç oluşturma ve dinleme becerileri boyutlarına ilişkin veriler incelendiğinde, deney grubu ve kontrol grubu arasında bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of values-education based creative drama program on social skills are studied under the following categories; Interpersonal Skills (IS), Anger Management and Adjustability Skills (AMAS), Coping with Peer Pressure Skills (CWPPS), Self Control Skills (SCS), Verbal Expression Skills (VES), Accepting Consequences Skills (ACS), Listening Skills (LS), Goal Setting Skills (GSS) and Task Accomplishment Skills (TAS). In 2015-2016 academic year, the research group is constituted by 24 children, 5-6 year-old, who studies in kindergarten of Gültepe İlkokulu that represents middle socio-economic level in Küçükçekmece, İstanbul. The data related to the research is collected via using Social Skills Evaluation Scale (SSES). The scale is implemented as pretest and posttest to experimental group and control group. The values-education based creative drama program carried out to experimental group children two days per week and the whole program lasted for twelve weeks. The data obtained from this research is analyzed by using Wilcoxon Signed-Rank Test and Whitney U-test on SPPS 15.0 program. The findings show that implemented values-education based creative drama program and Social Skills Evaluation Scale (SSES) to evaluate social skills have an impact in favor of experimental group in Interpersonal Skills (IS), Anger Management and Adjustability Skills (AMAS), Verbal Expression Skills (VES), Self-Control Skills (SCS), Task Accomplishment Skills (TAS) and Accepting Consequences Skills (ACS). However, there is no difference found between control group and experimental group in terms of Coping with Peer Pressure Skills (CWPPS), Goal Setting Skills (GSS) and Listening Skills (LS).