İlköğretim matematik öğretmen adaylarının olasılık kavramına yönelik bilgi oluşturma süreçlerinin incelenmesi
An investigation of prospective primary mathematics teachers' knowledge construction processes toward probability
  1. Tez No: 486437
  2. Yazar: AZİZE BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Öğrencilerin belirli bir kavrama yönelik anlayışlarının incelenmesinin ve değerlendirilmesinin, nitelikli bir öğrenme ve öğretim için gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının olasılık kavramına yönelik bilgi oluşturma süreçlerinin APOS teorik çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu bir eğitim fakültesinde ilköğretim matematik öğretmenliğinde okuyan altı üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Hazırlanan açık uçlu problemler bireysel ön ve son görüşme ile odak grup görüşmelerinde uygulanmıştır. Bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmeleri video ile kaydedilmiştir. Bu esnada, neden, niçin, nasıl soruları yöneltilmiş ve bu şekilde öğrencilerin bilgiyi oluşturma süreçlerindeki düşüncelerini ortaya çıkaracak veriler toplanmıştır. Çalışmada öncelikle ön görüşme ve son görüşme sonucunda elde edilen verilerde öğretmen adaylarının olasılık kavramını oluşturma süreci incelenirken APOS teorik çerçevesi perspektifinden anlama seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarının bilgiyi oluşturma süreçlerinin nasıl gerçekleştiğini belirlemek için klinik mülakatlar uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen tüm bulgulara bakıldığında öğretmen adaylarının permütasyon ve kombinasyon kavramlarını karıştırabildikleri özellikle geometrik olasılık ile ilgili sorularda da temel geometri bilgilerini olasılık ile ilişkilendirmede sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının verdikleri cevapları açıklamada zorluk çektikleri görülmüştür. Katılımcılar odak grup görüşmelerinin kendilerine faydalı olduğunu ve kavramların anlamlarını daha iyi anladıklarını ifade etmişlerdir. Bireysel son görüşmelerde ise öğretmen adaylarının yaptıkları çözümleri daha iyi savunabildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that examining students' understanding about certain concepts is necessary for quality education process. In this research, pre-service elementary mathematics teachers' creating knowledge process about probability concept is examined with APOS theory. An examined group is selected six juniors from a faculty of education- department of elementary mathematics education. Problems are open ended questions that is implemented one by one pre-interview and one by one final-interview and selected group interview. One by one interview and group interview are recorded with video camera. Students' opinions about creating knowledge process reveal with the help of questions like why, how. In this research, firstly pre-service teachers' data about creating knowledge process that is gathered from one by one interviews are examined. In addition to this, their understanding levels are determined with APOS theory. This research includes clinical interview for determining how pre-service teachers creating knowledge process occurs. It is concluded that pre-service teachers have a confusion about permutation and combination concepts. Moreover, it is concluded that they have difficulties especially in geometric probability because they cannot relate their basic geometry knowledge with probability. Furthermore, it is realized that pre-service teachers have also difficulty to explain their answers. Participants indicate that group interview is useful for them and they indicate that they have better understanding about concepts. It is observed that pre-service teachers have better defending their answers at one by one final interview.