İlköğretim matematik öğretmen adaylarının istatistiksel akıl yürütmeye yönelik etkinlik tasarlama süreçlerinin incelenmesi
Examination of pre-service primary mathematics teachers' activity design processes for statistical reasoning
- Tez No: 1009113
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının istatistiksel akıl yürütmeye yönelik etkinlik tasarlama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Lisans programında öğrenim gören 3. sınıf öğrencilerinden Olasılık ve İstatistik Öğretimi dersini alan öğretmen adayları oluşturulmuştur. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak öğretmen adaylarıyla yapılan görüşmeler ve hazırlanan etkinlik dokümanları kullanılmıştır. Bu araştırmada alt problemleri cevaplandırmak için veri toplama araçları“Ön ve Son Görüşme Formları”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Bozkurt vd. (2022) geliştirdikleri Etkinlik Değerlendirme ve Geri Bildirim Aracı (EDGA) analiz çerçevesi bağlamında değerlendirilmiştir. Bu araştırmada elde edilen tümevarımsal yöntemle temalar oluşturulması amaçlandığından içerik analizi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda tasarlanan etkinliklerin Etkinlik Değerlendirme ve Geri Bildirim Aracına (EDGA) göre matematiksel içerik bilgisinin kullanılması ve uygulanmasına dayalı çalışmalar olduğu, matematiksel çıktıya yönelik düşünmeyi sağlayacak taleplerin bulunduğunu ancak etkinliklerde ilişkilendirmenin göz ardı edildiği tespit edilmiştir. İstatistiksel akıl yürütmeyi destekleyecek etkinliklerin öğretmen adayları tarafından tasarlanması ve uygulanması deneyimi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the activity design processes of prospective primary school mathematics teachers regarding statistical reasoning. A case study design, a qualitative research method, was used in this research. Interviews with prospective teachers and prepared activity documents were used as qualitative research approaches. The study group consisted of third-year students in the Primary School Mathematics Teacher Training program at Dokuz Eylül University Faculty of Education, taking the Probability and Statistics Teaching course during the spring semester of the 2024-2025 academic year. Convenience sampling, a purposeful sampling method, was used to form the study group.“Pre- and Post-Interview Forms”were used as data collection tools to answer the sub-problems in this research. The data obtained in the research were evaluated within the framework of the Activity Evaluation and Feedback Tool (EDGA) developed by Bozkurt et al. (2022). Content analysis was preferred in this research because the aim was to create themes using an inductive method. Based on the findings, it was determined that the activities designed were based on the use and application of mathematical content knowledge according to the Activity Evaluation and Feedback Tool (EDGA); that there were demands to enable thinking towards mathematical output, but that correlation was overlooked in the activities. It is suggested that prospective teachers should design and implement activities that support statistical reasoning.