Müzik eğitimi anabilim dallarında oda müziği derslerinde karşılaşılan repertuvar sorunu ve çözüm önerileri
Repertoire problems and solutions in chamber music classes in music education departments
- Tez No: 486438
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ ŞAKİRZADE SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinin Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapan oda müziği dersi öğretim elemanlarının görüşlerine başvurularak, oda müziği derslerinde farklı çalgı gruplarının bir araya gelmesinden kaynaklanan repertuvar sorunları ortaya konmuştur. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, içinde flütün bulunduğu gruplarla oda müziği dersini yürüten öğretim elemanıyla görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar üzerine, repertuvar problemine neden olduğu düşünülen konular hakkında önerilerde bulunulmuştur. Buna ek olarak araştırmaya, içinde flütün bulunduğu çeşitli oda müziği grupları için yapılan düzenlemeler ve özgün eserler de dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, repertoire problems arising from aggregation of the different groups of instruments are revealed based on opinions of chamber music instructors in departments of music education. Semi-structured interview form is used as a data collection tool. Interviews are done with instructors who are lecturing chamber music in the groups including flute. Descriptive analysis is used for the analysis of data. Upon the obtained results of research, suggestions are given about the subjects which are considered to be causing repertoire problems. Moreover, this research includes musical arrangements and original pieces for various chamber music groups including flute.