Mikroişlemci arayüzlerle tasarlanan kimya deneylerinin öğretmen adaylarının teknoloji ve kimya öz yeterliklerine etkisi
The effects of chemistry experiments designed with microprocessor interface on pre-service teachers technology and chemistry self-efficacy
  1. Tez No: 486445
  2. Yazar: FATMA SEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT TÜRKOGUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı Arduino deney setleri ile tasarlanan Kimya deneylerinin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilişim teknolojileri ve kimya dersine yönelik öz yeterliklerine etkisinin incelenmesidir. Arduino, sensörlerden gelen verilerin kullanılabildiği bir araçtır. Arduino ile sıcaklık ve nem bilgileri ölçülebilir, mesafe sensörleri ile robotik uygulamalar gerçekleştirilebilir, ışık ve renkler algılanabilir, ivmeölçer ile uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bunlara bağlı olarak tasarlanan deneyler ile öğretmen adaylarının bilişim teknolojileri ve kimya dersi öz yeterliklerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırmada deneysel araştırma modellerinden biri olan“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli”benimsenmiştir Bu araştırmanın çalışma grubunu Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'ndaki denk iki sınıf oluşturmaktadır. Seçkisiz (yansız) atama yöntemiyle biri deney grubu ve diğeri de kontrol grubu olmaktadır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulama öncesi ön-test ve uygulama sonrası son-testler yapılmış; deney grubu ile doğrulayıcı yaklaşıma dayalı mikroişlemci arayüzlerle tasarlanan kapalı uçlu kimya deneyleri ile ders işlenmiş; kontrol grubu ile ise doğrulayıcı yaklaşıma dayalı kapalı uçlu deneyler ile ders işlenmiştir. Ölçme araçları literatürde var olan ölçeklerden seçilmiştir. Öğretmen adaylarının kimya öz yeterliklerini ölçmek amacıyla Dalgety, Coll ve Jones (2003) tarafından geliştirilen, Seyhan ve Türk (2015) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılarak Türkçe'ye uyarlanan 5'li likert tipi ''Kimya Öz yeterlik Ölçeği'' kullanılmıştır (Ek2). Bilişim teknolojileri öz yeterlik algılarını ölçmek amacıyla ise E. Ekici, Ekici ve Kara(2012) tarafından geliştirilen ''Öğretmenlere Yönelik Bilişim Teknolojileri Öz yeterlik Algısı'' ölçeği kullanılmıştır (Ek1). Araştırma kapsamında geliştirilen doğrulayıcı yaklaşıma dayalı mikroişlemci arayüzlerle tasarlanan kapalı uçlu kimya deneyleri ile eksik kalan yönlerinin belirlenebilmesi için araştırmacılar tarafından yapılandırılmış gözlem formu geliştirilmiştir (Ek4). Uygulamaya yönelik yarı-yapılandırılmış görüşme formu geliştirilerek uzman görüşleri alınmıştır(Ek3). Araştırma sonucuna göre mikroişlemci arayüzlerle tasarlanan kimya deneylerinin öğretmen adaylarının kimya öz yeterlikleri üzerinde etkisi olmadığı belirlenmiştir. Ancak bilişim teknolojileri öz yeterliklerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının uygulamaya yönelik görüşlerine bakıldığında hesaplama kolaylığı sağladığı, daha öğretici olduğu, zaman tasarrufu sağladığı, güvenli sonuçlar verdiği ve ilgi çekici olduğu için etkili bir yöntem olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of chemistry experiments designed with Arduino experiment sets on the self-efficacy of science teacher candidates for technology and chemistry lessons. Arduino is a tool which the data taken from sensors can be used. Temperature and humidity information can be measured by Arduino, robotic applications can be realized with distance sensors, light and colors can be detected, applications can be realized with accelerometer. It is aimed to develop self-efficacy of technology and chemistry lesson of teacher candidates based on these. In this examination, one of the experimental research models“pre-test-post-test control group quasi-experimental research model”has been adopted. The study group of this research creates two equivalent classes in Dokuz Eylul University Buca Faculty of Education, Science Teacher Education Department. There is one experimental group and the other control group with the method of random assignment. Students in the experimental and control groups were pre-tested before the assignment and post-tested after the assignment. Lessons were studied with the experimental group using chemistry experiments designed with microprocessor interfaces based on confirmatory approach; with the control group using closed-ended experiments based on confirmatory approach. The measurement tools were selected from the scales available in the literature. A 5-point likert type“Chemistry Self-efficacy Scale”, that was developed by Dalgety, Coll and Jones (2003) and evaluated by Seyhan and Türk (2015) for validity and reliability studies, was used in order to measure the chemistry self-efficacy of teacher candidates. In order to measure self-efficacy perceptions of information technologies, E. Ekici, F. T. Ekici and İ.“Self-efficacy Perception of Information Technologies for Teachers”scale developed by Kara was used. Closed-ended chemistry experiments designed with microprocessor interfaces based on confirmatory approach developed within the scope of the research have been developed by researchers to determine the missing parts. The semi-structured interview form for implementation was developed and expert opinions were obtained. According to the results of the research, it was determined that the chemistry experiments designed with microprocessor interfaces didn't have any effect on the chemistry self-efficacy of the teacher candidates. However, it is reached that it has effects on their technology self-efficacy in a positive way. When the opinions of teacher candidates about the assignment were analyzed it was pointed as an effective method because of making calculation easier, being more educative, being a time saver method, giving reliable results and being an interesting method. Teacher candidates are considered to be an effective method in terms of their application-oriented perspectives, which makes them easier to calculate, more instructive, time-saving, safe, and engaging.