Avrupa'da yeşil hareketlerin gelişimi ve Avrupa Birliği bütünleşmesi
The development of green movements in Europe and European Union integration
- Tez No: 486483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yeşil hareketler altmışlı yıllarda Batı'nın varsıl ülkelerinde doğup tüm dünyaya yayıldı. Ekolojik tahribata dikkat çeken, modern sanayi toplumunun eleştirisini yapan, ekolojik ve toplumsal uyumu hedefleyen bu hareketler yaşadıkları dönüşüm süreci sonunda partileşip siyaset sahnesindeki yerini aldı. Yeşiller diye adlandırılan bu partiler, seksenlerden günümüze, yeni ve farklı birer aktör olarak hem yerleşik siyasal partileri hem de toplumu derinden etkiledi. Bu çalışmanın birinci bölümünde, yeşil hareketi anlayabilmek için, ilk olarak“ekoloji”ile bağlantılı kavramlar açıklanmış; ardından ekolojik tahribatın tarihsel arka planı çıkartılmıştır. Kronolojik olarak tahribatın dökümü ortaya konulurken düşünce dünyasına da değinilmiş; çevre kirliliğine atıfta bulunan eserler de birer örnek olarak sunulmuştur. Bu bölümde, çevre tahribatının -sanılanın aksine- yeni bir olgu olmadığı; modern topluma özgü bir sorun gibi değerlendirilmesinin tarihsel gerçeklikle bağdaşmadığı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, bilim alanında kullanılan bir terimin (ekoloji) nasıl siyasallaşıp bir ideoloji haline geldiğine bakılmış; toplumsal hareket teorileri ve postmateryalizm tezine başvurarak, her bir Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkede yeşil hareket ve partilerin ortaya çıkışı ve buna sebep olan faktörler incelemeye alınmıştır. Eski Doğu Bloku ülkelerinde karşımıza çıkan faktörlerin Batıdakilerden farkı izah edilmiş; postmateryalizm tezinin Doğu Avrupa'daki yeşil hareketleri açıklamak için kullanmanın çok sağlıklı olmayabileceği veriler ışığında anlatılmıştır. Bölümün sonunda ise 1989'da orta ve doğu Avrupa'da yaşanan rejim değişikliklerinde yeşillerin oynadığı başat role değinilmiştir. Toplumsal hareket olarak ortaya çıkıp zamanla partileşen; parlamentolarda ve hükümetlerde yer alan yeşiller üçüncü bölümde, AB kapsamında incelenmiştir. Avrupa'daki yeşil partilerin oluşturduğu“Avrupa Yeşil Partisi”tetkik edilmiş; partinin tarihsel gelişimi, yapısı, Avrupa Parlamentosu'ndaki yeri, politikaları ve AB ile olan ilişkisi değerlendirmeye tabi tutulmuş; yeşillerin AB bütünleşmesinde sergiledikleri tavır değişikliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green movements emerged in the prosperous countries of the West during the sixties and spread across the whole world. These movements drew attention to ecological devastation, criticized the modern industrial society and sought to promote ecological and social harmony. Green parties were born as a result of the transformation process of these movements and took place on the political scene. The so-called“Greens”deeply influenced the society and the established political parties as a new and different actor from the eighties onwards. In the first section of this study, to understand the green movement, definitions of various terms related to ecology were provided and the historical background of ecological devastation was revealed. It was arranged calendrically, including the works of scientists, philosophers and artists on the topic of“environment”. This section highlighted that, contrary to popular belief, environmental degradation is not a new phenomenon and should not be considered as an issue of modern society; the origins lie far back in time. Second section of this study analyzed how a term (ecology) used in science was converted into a political ideology. The attention was focused on the ideology which is formed by the conjunction of new social movements and ecology. By using the guidance of social movement theories and postmaterialism thesis as a key factor, the emergence of green movements and green parties in each European Union (EU) member state were examined. It showed that the postmaterialism thesis and social movement theories developed in the West were not quite satisfactory to explain the green movements and parties in Eastern Europe. The factors that played a role in the emergence of Greens and outcomes thereof, differed for former Eastern Bloc countries. Particular interest was given to the part they had in the fall of regimes (1989) across Eastern Europe and the positions they held in the subsequent process. Born out of social movements and subsequently developing into political parties, Greens gained parliamentary representation and participated in governments throughout Europe. In the third section of this study they were reviewed as political actors in the European Parliament; and the transnational European Green Party they formed was analyzed through its historical development, structure, political preferences and relations with and within EU. The change in position towards EU integration was underlined.