Engelsiz deniz turizmi: Engellere maruz kalan kişilerin beklentileri ve sektördeki mevcut hizmetlerin durumu ile ilgili analiz
Accessible marine tourism: The analysis of the expectations of individuals facing barriers and the current services of the sector
- Tez No: 486489
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜNLÜ KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Turizm, Marine, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Turizm faaliyetleri dinamik bir yapıya sahiptir. Bireyler de bu dinamizm ile kendilerini yenilemek istemektedir. Bu nedenle bireyler yaşadıkları yerden uzaklaşmak, yeni yerler keşfetmek ve aktif olmak istemektedir. Bazı koşullar ise söz konusu ihtiyacı engelleyebilmektedir. Bu bağlamda sosyal ve çevresel faktörlerin bireylerin deniz turizmine aktif katılımında ciddi boyutlarda engel teşkil ettiği bilinmekle birlikte gerek ulusal, gerekse uluslararası turizm alanyazınında da engelsiz turizme yönelik çalışmalarda artış olduğu görülmektedir. Bu araştırma ise engelsiz turizmi deniz turizmi boyutu ile ele alan ilk çalışma olup bu yönü ile alanyazına katkı sunacağı gibi, elde edilen bulguların özellikle deniz turizmi sektör temsilcilerine de uygulamada fayda sağlayacağına inanılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yazında ve uygulamada engellere maruz kalan bireyler ile sektör temsilcileri arasındaki mesafeyi kapatmaktır. Bu çerçevede araştırma iki boyuta sahiptir. Bunlardan birisi; engellere maruz kalan bireylerin deniz turizmi faaliyetlerine bağımlı veya bağımsız katılım durumundaki motivasyon, beklenti, ihtiyaç, deneyim ve çözüm önerileri başlıklarını irdelemek; diğeri ise sektör temsilcilerinin konuya bakış açısını ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden mülakat tekniği kullanılmış olup hem engelli bireyler, hem de sektör temsilcileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, motivasyon unsurlarının, bireylerin deniz turizmi faaliyetlerine katılımını tetiklediğini, bu unsurların bireylerin katılımdan sonra deneyimlerine ilişkin duygularına paralel olduğunu göstermektedir. Sektör temsilcilerinin ise engelsiz deniz turizmi faaliyetlerinde engellilerin taleplerinin olmadığı görüşüne sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism activities have dynamic structure. Individuals also want to refresh themselves by this dynamism. For this reason, individuals want to move away from where they live, see, discover and be active. Some conditions can prevent this need. In this context, it is known that social and environmental factors obstruct for individuals' active participation in marine tourism seriously and it comes out that there are studies about accessible tourism in national and international tourism literature on the increase. This research is the first study as it evaluates accessible tourism with the aspect of marine tourism, and it contributes in literature with this fold, it is also believed that the results will contribute in implementations for the representatives of the marine tourism sector. In this context, this research's aim is abolishing the distance between the individuals facing barriers and the representatives of the sector. For this reason, this research has twofolds. One of them is addressing motivation, expectation, need, experience and the solution offers of individuals facing barriers who can participate in marine tourism activities as independent or dependent. The other one is introducing perspective of the sector representatives. The interview technique is used as a qualitative method in the research, interviews are carried out face to face with disabled individuals and representatives of the sector. Acquired results show that motivation factors are triggered the individuals' participation of marine tourism activities and these factors are parallel to the feelings of individuals after participation. According to the representatives of the sector, there is no demand from disabled individuals about accessible marine tourism activities.