Deniz araçlarının kimliklendirilmesi ve takibinde radyo frekanslı tanımlama (RFID) teknolojisinin kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of (RFID) technology in the identification and tracking of marine vehicles
  1. Tez No: 486490
  2. Yazar: FIRAT BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DEVRİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Denizcilik, Ulaşım, Science and Technology, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Radyo Frekanslı Tanımlama (RFID) teknolojisi hızla gelişim göstermekte olup, ürün takibi, araç takibi, hayvan takibi gibi değişik kullanım amaçları vardır. Ülkemizde gemi takibinde kullanılan birçok sistem vardır. Ancak bu sistemler dışında kalan birçok deniz aracı bulunmaktadır. Özellikle AIS cihazı takılı olmayan ve deniz turizm tesisi olarak faaliyet gösteren marinalara giriş çıkış yapan yabancı bayraklı deniz turizm araçlarının takip edilememesi çeşitli konularda zafiyet oluşmasına neden olmaktadır. RFID etiketler; aktif, yarı aktif ve pasif olarak kategorize edilirler. Karayollarında kullanılan HGS etiketleri pasif RFID etiketleridir. Aktif RFID etiketleri deniz şartlarına dayanabilecek, uzak mesafeden okunabilecek, deniz aracının güç kaynağıyla bağlantısı olmadan da çalışabilecek özelliktedir. Araştırma da RFID ile deniz aracı takibinin yapılabilirliği konusunda deney yapılmış olup ardından Denizcilik alanında kamu görevinde bulunan kişilerle karayollarında ki HGS sistemi örnek gösterilerek, deniz araçlarının takibinde RFID teknolojisinin kullanımı hakkında görüşme yapılmıştır. RFID teknolojisi ile, ülke genelinde deniz araçları takip sistemi oluşturabileceği gibi özel olarak marinalarda güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) technology is rapidly evolving and has various uses such as product tracking, vehicle tracking, and animal tracking. There are many systems in our country that are used in ship tracking. However, there are many marine vessels outside these systems. The inability to follow the foreign-flagged maritime tourism vehicles that are not equipped with AIS device and operate as a marine tourism facility cause the weakness in various issues. RFID tags; active, semi-active and passive. HGS labels used on highways are passive RFID tags. Active RFID tags are able to withstand marine conditions, read from long distances, work without connection to the power source of the marine vehicle. In the research, the feasibility of the follow-up of the RFID and the marine vessel was experimented and then the interview about the use of the RFID technology in the maritime field was followed by showing the HGS system on public roads and the HGS system. With RFID technology, it can be used as a maritime security system as well as creating a marine tracking system throughout the country.