Tapu sicilinde yapılan tesciller, şerhler ve beyanlar
Registrations, annotations and statements in title deed registry.
  1. Tez No: 486488
  2. Yazar: YAREN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAMLA GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bir taşınmazla ilgili olarak tapu kütüğünde veya kat mülkiyeti kütüğünde bir sayfa açıldığında, öncelikle bu sayfaya taşınmaza ilişkin bilgiler kaydedilir. Bu kayıttan sonra tapu kütüğünde taşınmazla ilgili olarak bir takım işlemler yapılır. Genel olarak tapu sicili işlemi olarak adlandırabileceğimiz işlemler; tesciller, şerhler, beyanlar, değiştirme ve düzeltme işlemleri ile terkindir. Herhangi bir taşınmaza ilişkin bir tapu sayfası üzerinde herhangi bir değiştirme, düzeltme veya terkin işleminin yapılabilmesi için daha önce aynı sayfada değiştirme, düzeltme veya terkine konu olabilecek bir tescil, şerh veya beyan işleminin yapılmış olması gerekir. Bu bakımdan değiştirme, düzeltme ve terkin işlemlerinin; tescil, şerh ve beyan işlemlerine göre ikincil (tâli) nitelik taşıdığı söylenebilir. Bu durumda tescilleri, şerhleri ve beyanları tapu sicilinin temel (aslî) işlemleri olarak nitelendirmek uygun olur. Bu çalışma, tapu sicilinin sadece temel işlemlerini konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
When a register is created in the book of real estate registers or in the book of condominium in concern with a property, information related to the property is registered on that register first. After that register, a set of transactions relevant to the property are made in the book of real estate registers. Generally, the transactions that we may refer as land register transactions are; registrations, annotations, statements, alteration and correction and cancellation. In order to make any alteration, correction or cancellation in a land register related to any property, a transaction of register, annotation or statement subject to alteration, correction or cancellation have to be made in the same register before. In this regard, one can say that transactions of alteration, correction and cancellation are subordinate (subsidiary) in comparison with the transactions of register, annotation and statement. In this case, it is proper to describe the transactions of register, annotations and statements as the fundamental (base) transactions of land register. This study is only about the fundamental transactions of land register.