Vergi Usul Kanununa göre amortismanlar mükellefe sağladığı haklar ve muhasebeleştirilmesi
Depreciations according to Tax Procedure Law rights it provides to taxpayers, and accounting
- Tez No: 486491
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
213 sayılı Vergi Usul Kanunu beş kısımdan oluşmakta olup, bu beş kısmın üçüncüsünü“değerleme”oluşturmaktadır. Değerleme bölümünün üçüncü kısmı olan Amortismanlar da kendi arasında üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; mevcutlarda amortisman, alacaklarda ve sermayede amortisman ve özel hallerdir. Vergi Usul Kanunu'na göre Mevcutlarda amortisman başlığında; amortismanın konusu, amortisman ayırma yöntemleri, amortisman ayırmada süre gibi temel konular irdelenmektedir. Alacaklarda amortisman ise şüpheli alacak, değersiz alacak ve vazgeçilen alacak olarak üç kısımda irdelenmektedir. Son olarak sermayede amortismanlar da sermayenin itfası, girişim sermayesi fonu, kuruluş ve örgütlenme giderleri, ve özel maliyetler olarak dört bölümde irdelenmektedir. Çalışmamızda mevcutlarda amortisman başlığı altında amortismanlar konusundaki temel bilgilere; alacaklarda amortisman ve sermayenin amortismanı için gerekli olan şartlara, ayrıca kanun hükümleri ve özelgeler doğrultusunda vergi idaresinin konuya bakış açısına yer verilmiştir. Söz konusu amortisman işleminin uygulamasında, işletmenin kurum veya gerçek kişi olması veyahut tutulan defterin türüne göre sağladığı avantajlara yer verilmiş ve yer yer mukayeseli olarak eleştirel bir bakış getirilmiştir. Son olarak özgün muhasebe örnekleriyle mevcutlarda, alacaklarda ve sermayede, ve özel hallerde amortisman uygulamasının muhasebeleştirme işlemlerine, muhasebe uygulama genel tebliğine uygun olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax procedure law, numbered 213, consists of 5 parts, and the third one of these parts is about valuation. Depreciations, which are the third part of the Valuation section consist of three parts within themselves; and are divided as depreciation in assets, depreciation in receivables and capital, and specific cases. Under the title of Depreciation in Assets According to Tax Procedure Law; fundamental topics such as the depreciation topic, depreciation methods, and depreciation time are examined. Depreciation of receivables are examined in three parts as doubtful debts, worthless debts, and abdicated debts. Finally, depreciations in capital are examined in four sections as reimbursement of capital, venture capital fund, foundation and organization expenditures, and specific costs. In our study, under the topic of depreciation of assets, fundamental information about depreciation, the conditions, which are necessary for depreciation of receivables and depreciation of capital, also viewpoint of tax office to the issue in the direction of provisions of law and rulings are given place. In application of depreciation procedure concerned, in case of business being an institute and/or real persons or according to the sort of book kept, the advantages provided are given place and, sometimes, a comparative viewpoint is introduced. Finally, with original examples of accounting, recognition processes related to application of receivable and depreciation in capital, and in special cases are given place in accordance with general communique on accounting system application.