Resmi belgede sahtecilik suçu
The crime of forgery of official document
  1. Tez No: 486494
  2. Yazar: EDA UYGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SESİM SOYER GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Belge, hukuki bir hüküm ifade eden, bir hakkın doğmasına, bir olayın kanıtlanmasına yarayan ve belirli bir kişi tarafından oluşturulan yazıdır. Resmi belgede sahtecilik suçlarının maddi konusu olan resmi belge ise, bir kamu görevlisi tarafından, kamu görevinin gereği olarak ve kanunda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenen yazıdır. Resmi belgede sahtecilik suçu, kamu güvenine karşı işlenen suçlardandır. Resmi belgede sahtecilik suçunun faili herkes olabilir. Kamu görevlisi tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçunda, failin yetkili olup olmaması failin hangi fıkraya göre ceza alacağını belirlemektedir. Resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturan fiiller; sahte resmi belge düzenlemek, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirmek, sahte resmi belgeyi kullanmak veya gerçeğe aykırı resmi belge düzenlemektir. Suçun kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli resmi belgede veya terör amacıyla işlenmesi ağırlatıcı; hukuki ilişkiye dayanan alacağın ispatı veya gerçek bir durumun belgelenmesi amacıyla işlenmesi hafifletici nitelikli hal olarak düzenlenmiştir. Suçun manevi unsuru kasttır. Suç, icra hareketleri bölünebildiği takdirde teşebbüse elverişlidir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 204. maddesinde düzenlenen resmi belgede sahtecilik suçu ile ilgili bu yüksek lisans tezinin amacı, resmi belgelerde sahtecilik suçunu 765 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunları, öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektir.
Özet (Çeviri)
A document is a statement by a particular person, which is a legal provision, proving an event to be proven. The official document which is the material matter of official document crimes of forgery is a letter prepared by a public official in accordance with the procedures and principles stated in the law and as a public duty. Formal documentary crime is a crime against public confidence. The official document can be anyone who is the perpetrator of fraud. In case of official document fraud committed by a public official, whether the perpetrator is authorized will determine the penalties for the perpetrator. Acts that constitute the offense of forgery of official documents; to make false official documents, to change a genuine official document to deceive others, to use a false official document, or to issue unlawful official documents. Criminal law requires that falsification be falsely committed until the official official document or for terrorist purposes; the process is regulated as a mitigating state in order to document the propensity of the transaction or the real situation. Crime is the spiritual element. Criminality is possible if the execution movements can be divided. The objective of this master thesis on the crime of official documentary fraud held in article 204 of the Turkish Criminal Code numbered 5237 is to be evaluated comparatively in the light of the Turkish Penal Code No. 765 and No. 5237 on judicial opinions and Supreme Court decisions.