Çalışanların algıladıkları iş yaşam kalitesinin işten ayrılma niyetleri üzerine etkisi
The impact of quality of work life on intention to leave
- Tez No: 486495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İş yaşamında kalite anlayışı, çalışanların biyolojik, psikolojik ve sosyal refah düzeyini arttıran, kurumsal kültürde değişim yaratan ve çalışanlara değer katan bir yönetim felsefesi olarak görülmektedir. Kurumlarda algılanan iş yaşam kalitesi, bazı çalışanlar için yüksek ücret anlamına gelirken bazı çalışanlar için adil, samimi ve destekleyici bir iş ortamı anlamına gelebilir. İş yaşam kalitesi, çalışanların iş ile ilgili pek çok tutumunu etkilemektedir. Kurumların sürdürülebilirliği ve etkin işleyişi için çalışanların işlerine olan olumlu tutumları çok önemlidir. Nitekim, bu tutum çalışanların işten ayrılma niyetlerini belirleyen önemli bir faktördür. Diğer taraftan, insan yetiştirme konusunda önemli bir yere sahip olan akademisyenlerin algıladıkları iş yaşam kalitesi oldukça önemlidir. Bu noktadan hareketle bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin algıladıkları iş yaşam kalitesinin işten ayrılma niyetleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, demografik özelliklerin çalışanların iş yaşam kaliteleri ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkileri de incelenmektedir. Araştırma, özel ve devlet olmak üzere toplam yedi üniversitede yürütülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre akademisyenlerin iş yaşam kalitesinin orta düzeyde olduğu; iş yaşam kalitesinin artmasının ise işten ayrılma niyetini azalttığı bulunmuştur. Aşamalı regresyon analizi sonuçları, çalışanların iş yaşam kalitesi algılamalarının işten ayrılma niyetini etkilediğini; tek yönlü varyans analizi sonuçları ise çalışanların demografik özelliklerinin iş yaşam kalitesinin alt boyutlarından biri olan yönetsel davranış alt boyutunda anlamlı bir farklılık yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Quality understanding in business life is seen as a management philosophy that increases the level of employees' biological, psychological and social welfare, creates change in corporate culture and adds value to employees. The perceived business quality of life in an organization may mean a fair, friendly and supportive work environment for some employees, which means high wages for some employees. The quality of work life affects many aspects of employees' work. Positive attitudes of employees to their businesses are very important for the sustainability and effective functioning of the institutions. As a matter of fact, this attitude is an important factor determining the intention of the employees to leave the job. On the other hand, the quality of work life that academics who have an important place in human raising is very important. From this point of view, the aim of this study is to investigate the effects of the quality of work life that academicians perceive on their intention to leave work. The study also examines the demographic characteristics of employees on the quality of work life and their intention to leave the job. The research was conducted at a total of seven universities, private and government. According to the findings obtained from the study, the quality of work life of the academicians is moderate; while the increase in the quality of life has reduced the intention to leave work. The results of the stepwise regression analysis show that the perceptions of the employees' quality of life affect the intention of leaving the work; One-way ANOVA results showed that the demographic characteristics of the employees make a meaningful difference in the sub-dimension of managerial behavior, one of the sub-dimensions of work quality.