Gemilerin ihtiyati haczinde borçlunun korunması
Debtor protection under arrest of the ships
  1. Tez No: 486518
  2. Yazar: DOĞUŞ TAYLAN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 914
Özet
Beş bölümden oluşan bu tezde, gemilerin ihtiyati haczinde borçlunun menfaatlerinin ne şekilde korunduğu farklı yönlerden analiz edilmiştir. İncelemede gemilerin ihtiyati haczi alanında geçerli olan uluslararası sözleşmeler ile birlikte İngiliz ve Alman hukuku da yabancı hukuklar olarak dikkate alınmıştır. Ayrıca yürürlükteki düzenlemelerin sonuçları ele alındıktan sonra, borçlunun korunması için gerekli olan norm önerisinde bulunulmuştur. Birinci bölümde, tarihi arka plan açıklandıktan sonra konuyla ilgili temel kavram ve kurumlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, gemilerin ihtiyati haczinde taraflar arasındaki menfaatler çatışması ile borçlunun temel hakları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ihtiyati haciz prosedürü içerisinde borçlunun hangi alanlarda ne şekilde korunduğu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, haksız ihtiyati hacizden doğan sorumluluk bütün yönleriyle ele alınmıştır. Son bölümde ise, uluslararası deniz hukuku açısından borçlunun navigasyon özgürlüğü özellikle zararsız geçiş ve transit geçiş hakkı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of three main parts, how the interests of the debtor are protected in the arrest of ships are analyzed from different points of view. Along with the international conventions that are valid in the field of arrest of ships, the English and the German law have also been taken into consideration as foreign laws. Additionally, the norm needed for the protection of the debtor is proposed after the results of the current regulations are covered. The first chapter explains the basic concepts and institutions related to the subject after describing the historical background. The second chapter examines the conflicts of interest between the parties as well as the fundamental rights of the debtor. Third chapter explains how and in which areas the debtor is protected in the arrest procedure. Fourth chapter examines the liability from wrongful arrest of ships in all its aspects. Finally, the last chapter examines the navigation freedom of the debtor in terms of international sea law, particularly in terms of innocent passage and the right of transit passage.