Vena kava superior sendromlu 78 bronş kanserli vakanın klinik ve laboratuvar değerlendirilmesi
Clinic and laboratory evaluation of 78 lung cancer cases with superior vena cava syndrome
- Tez No: 48660
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA GÜLBARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
52 ÖZET Akut veya subakutacil bir klinik tablo olan Vena Kava Superior Sendromu (VCSS) genellikle habis bir tümörün göstergesi olarak kabul edilir. Biz bu çalışmamızda akciğer kanseri ve VCSS nedeniyle Kliniğimize başvuran, solunum fizyoterapisi uygulanan 78 hastayı değerlendirerek bu sendroma yakalanmış hastalardaki malinite oranını ve VCSS ' unun yaş, cins, sigara alışkanlıkları ve hücre tipiyle bağlantısını belirlemeye çalıştık. Bu amaçlarla hastaların demografik, klinik, radyolojik, histapotolojik, özellikleri değerlendirildi. Bu 78 VCSS 'lu hastanın 2 si kadın, 76 'sı erkek idi. Yaş ortalaması toplamda 52,6 (17-75) idi. Hastaların %93.6 'sı sigara kullanmaktaydı. Hastaların % 44.9 ' una fiberoptik bronkoskopi ile teşhis konulabilmiştir. Hücre tipi açısından en büyük oran % 48.57 ile epidermoid bronş kanseri tipiydi.53 Bu vakalarda % 100 oranında yüz ve boyun ödemi, juguler ven basıncı yükselmesi, % 82.5 oranında öksürük % 80.8 dispne ve daha az oranlarda diğer solunum sistemi, merkezi sinir sistemi ve genel belirtiler saptandı. Tumoral kitle % 76.9 oranında sağ yerleşimliydi. 78 olgumuzun bu özelliklerinin tümünün toplu incelenmesi sonucuda VCSS ' unun çok yüksek bir oranda maliniyeti gösterdiğini; ancak çok seyrek de olsa selim sebeplere dayalı da olabileceğini gösterildi.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Vena Cava Superior Syndrome (VCSS), an acute or subacute clinical condition, usually indicate the existence of tumor of malignant nature. In this study we review 78 patients who were admitted to the clinic with lung cancer and VCSS and who were receiving respiratory physiotherapy. We tried to establish the correlation between this syndrome with malignity, age, cigarette smoking and cell type. For this purpose, we evaluated these patients demographical, clinical, radiological and hystopatological data. 75 of these 78 patients were male and 2 female. Average age was 52.6 (17 - 75). 92.6 percent were cigarette smokers. In 44.9 percent of those patients, it was possible to establish the diagnosis by means of fiberoptic bronchoscopy. Regarding cell type, the most common type was bronchial epidermoid cancer (% 48.57).55 100 percent of these cases, there was facial and neck oedema and increased jugulary vein pressure. 82.5 percent had cough and 80.8 percent had dyspnea. At lower rages signs of respiratory system, central nervous system and general signs of observed. The tumor mass was located on the right side in 76.9 percent of the cases. This comprehensive review of 78 cases revealed that VCSS is most of the time due to a malignity and rarely due to reasons other than malignity.