Timomada cerrahi tedavi
Surgical treatment of timoma
  1. Tez No: 769890
  2. Yazar: SUPHİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ŞAKİR ERKMEN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yetişkin bir insanda timus, superior mediastinumda yeralır. Büyüklüğü yaşla beraber değişkenlik gösteren bir organdır. Puberteye kadar büyümeye devam eden timus, 30-40 gr'a kadar erişir. Daha sonra atrofiye olarak yerini yağ dokusuna bırakır ve ağırlığı da 5-25 gr arası değişir. Timus eşit büyüklükte olmayan iki lobdan (lobus dexter ve lobus sinister) oluşur. Üst polü boyun tabanına tirotimik ligament ile tiroide, alt polü ise perikarda uzanır. Timus bezinin konfigürasyonları değişen boyutlarda gros ya da mikroskopik, loblar dışında boyundan diyafragmaya kadar gözlenebilir. Timik doku %44.4 oranında anterior mediastinal yağlı dokuda, %7.4 oranında retrokarinal yağlı dokuda saptanır. Klasik servikomediastinal loblar %98, ekstrakapsüler mediastinal loblar %90, frenik sinir lateraline %72, mediastinal yağ dokusu içinde timus adacıkları %32, servikal yağ dokusu içinde %22, aortikopulmoner pencerede %24, aksesuar servikal lob %8, retrotiroid %6 ve innominate ven posteriorunda %3 oranında bulunur. Bu lokalizasyonlarda timik epitelial tümörler, timik hiperplazi ve timik kistler gelişebilir. Timusun malign tümörleri timoma ve timik karsinom olarak iki büyük gruba ayrılmıştır ve erişkinlerde en sık görülen mediastinal tümörlerdir. Timomalar timusda yer alan epitelial dokulardan gelişen tümörlerdir. Her yaş grubunda görülmelerine rağmen myastenia gravis (MG) başta olmak üzere nörolojik hastalıklarla birlikte 4. ve 5. dekatlarda pik yaparlar. MG'li olguların %10-15'ine timoma eşlik eder. Sıklıkla asemptomatik kalmakla birlikte semptomatik olanların yaklaşık %50'si nörolojik hastalıklar nedeniyle, %40'ı ise göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, öksürük, frenik sinir tutulumuna bağlı diafragma paralizisi, laringeal sinir tutulumuna bağlı ses kısıklığı, vena kava süperior sendromu ve plevral effüzyona bağlı semptomlar verirler. Bizim olgularımızda da ensık şikayet göğüs ağrısı (%35.9) ve nefes darlığı (%20.5) oranında saptandı. Bu çalışmada, Ankara İli 2. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 2000-2010 yılları arasında timoma nedeniyle opere edilen 50 hasta incelendi. 3 hasta postoperatif tedaviyi red etmesi, 3 iv hastanın tedaviyi yarım bırakması, 5 hastanında bilgilerine ulaşılamaması nedeniyle 39 ( 25 erkek, 14 bayan) hasta çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada, yaş, cinsiyet, semptom, sigara içime hikayesi, operasyon şekli, MG varlığı, timik patoloji, hastanede kalış süresi, kitlenin çapı, evre, RT ve/veya KT alma durumu, komplikasyon, WHO sınıflamasına ve Masaoka evrelemelerine göre sağkalım süreleri karşılaştırıldı. Hastaların yaşları 23 ile 88 arasında değişmekteydi. Hastaların yaş ortalaması 51,3±15,3 (yıl) olup 25'i (%64,1) erkek, 14'ü (%35,9) kadın idi. Olguların 35'ine komplet rezeksiyon, 2 olguya inkomplet rezeksiyon uygulandı, 2 olguda ise sadece biyopsi alındı. 30 olguya (%76,9) medial sternotomi yapılırken, 6 olguya (%15,4) sağ torokotomi, 3 olguya (%7,7) ise sol torokotomi yapıldı. Olguların 6'sında (%15,4) cerrahi sonrasında komplikasyon gelişti (1 hastada rekürren sinir yaralanmasına bağlı ses kısıklığı, 4 hastada atalektazi, 1 hastada postoperatif 6. günde pnömotoraks meydana geldi). 1 hasta intraoperatif myokard enfarktüsü sonucu exitus oldu. WHO histopatolojik sınıflama olgularımızda sırasıyla: 8 (%20,5) tip A , 5 (%12,8) tip AB , 4 (%10,3) tip B1, 1 (%2,6) tip B1/B2, 9 (%23,1) tip B2 , 4 (%10,3), 5 (%12,8) B3 , 3 (%7,7) C olup, 9 (%23,1) tip B2 ve 8 (%20,5) tip A ensık rastlanan gruptu. Masaoka klinik evre ise 11 (%28,2) evre 1, 10 (%25,6) evre 2A , 8 (%20,5) evre 2B, 8 (%20,5) evre 3 , 2 (%5,1) evre 4 şeklindedir. Olguların 3 yıllık, 5 yıllık ve 8 yıllık sağkalım hızları sırasıyla; %96,5, %75,1 ve %67,6 olarak saptandı. Ortalama yaşam süresi ise 102,8 ay olarak tesbit edildi. Kaba ölüm oranı ise %20,5 (8/39) olarak saptandı. Prognoz evre, histoloji ve cerrahi rezeksiyonun tam olup olmadığı ile ilgilidir. Erken evre tümörlerde prognoz oldukça yüz güldürücüdür. Timomada en iyi sonuçlar total cerrahi rezeksiyon ile alınmaktadır. İnkomplet rezeksiyonun sağkalım üzerine olumlu bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
İn adults thymus is located in the superior mediastinum. İt is an organ whose size indicating with age, the thymus continues to grow till puberty and extends 30-40 gr at all. Then the thymus atrophies and replace the fatty tissue and the weight of tissue varies between 5-25 g. Consists of two lobes of the thymus are not of equal size (lobus lobus dexter and sinister). The superior thyroid pole extends to the base of the neck and extendes to thyroid tissue with thyrothymic ligament. Inferior pole extends to the bottom of the pericardium. Configurations of the thymus gland varying size Gross or microscopic, outside the lobes can observed up from neck to the diaphragma. thymic tissue is determined in anterior mediastinal fatty tissue with the rate of 44.4% in retrokarinal fatty tissue with the rate of 7.4% Classic servikomediastinal lobes, 98%, 90% extracapsular mediastinal lobes, the lateral phrenic nerve in 72%, and 32% of mediastinal fat tissue islets in the thymus, cervical fat tissue in 22%, 24% aortikopulmoner window, accessory cervical lobe 8%, 6% and pelvic retrotiroid posterior vein is 3%. These localizations thymic epithelial tumors, thymic hyperplasia and thymic cysts may develop. Thymoma and thymic carcinoma malignant tumors of the thymus is divided into two major groups, and are the most common mediastinal tumors in adults. Thymomas are tumors developed from epithelial tissues. Although thymomas can be seen at all age groups, it may make the peak at 4 and 5 decades with neurologic disorder especially with myasthenia gravis disease, (MG), 10 to 15% of patients with MG is accompanied by thymoma. Thymomas are often asymptomatic , approximately 50% of those with neurological diseases and 40% of those give symptoms as chest pain, dyspnea, cough, diaphragmatic paralysis due to phrenic nerve palsy, hoarseness due to laryngeal nerve palsy, superior vena cava syndrome and pleural effusion. İn our cases the most common cause of complaints are chest pain (35.9%) and dyspnea (20.5%) had a rate. In this study, Ankara Province 2 Secretary General of the Association of Public Hospitals, Ankara Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital, Department of Thoracic Surgery, 50 patients were operated on for thymoma between 2000-2010 because of 3 patients refuse treatment vi postoperatively, 3 patients leave treatment interrupted, information of 5 patients can not be reached ; 39 (25 male, 14 female) were included in the study. In this study, age, sex, symptoms, smoking history, type of operation, the presence of MG, thymic pathology, hospital stay, group size, stage, RT and / or CT acquisition, complications, survival rates were compared according to WHO classification and Masaoka clinical staging Patients' ages ranged from 23 to 88. The average age of patients was 51.3 ± 15.3 (years), and 25 (64.1%) were male and 14 (35.9%) were female. 35 percent of the patients underwent a complete resection, incomplete resection was performed in 2 cases, in 2 cases only biopsy was performed. Medial sternotomy performed to 30 cases (76.9%), right thoracotomy perfromed to 6 cases was (15.4%) , left thoracotomy performed to 3 patients (7.7%) In 6 cases (15.4%) complications developed after surgery (1 patient with hoarseness due to recurrent laryngeal nerve injury, atelectasis in 4 patients, 1 patient had postoperative pneumothorax occurred on 6. day). 1 patient died as a result of intraoperative myocardial infarction. According to WHO histopathological classification , respectively: 8 (20.5%) were type A, 5 (12.8%) were type AB, 4 (10.3%) type B1, 1 (2.6%) type B1/B2, 9 (23.1%) were type B2, four (10.3%), 5 (12.8%), B3, 3 (7.7%) C and 9 (23.1%) were type B2, and 8 (20.5%) most common cause of type A rare group. According to Masaoka clinical stage 11 (28.2%) had grade 1, 10 (25.6%) were stage 2A, 8 (20.5%) were stage 2B, 8 (20.5%) grade 3, and 2 (5.1% ) in the form of stage 4 . 3-year, 5-year and 8-year survival rates are respectively 96.5%, 75.1% and 67.6%. The average life expectancy was calculated as 102.8 months. Crude death rate is 20.5% (8/39) Prognosis stage, histology are related whether or not performing complete surgical resection. İn Early-stage tumors, the prognosis is very gratifying . İn thymomas the best results are achieved by complete surgical resection. Incomplete resection did not have a positive effect on survival.