Konuma dayalı pazarlama kapsamında demografik sınıflandırma modeli geliştirilmesi ve Eskişehir örneği
Development of demographic classification model within geomarketing and a case study in Eskisehir
  1. Tez No: 486640
  2. Yazar: MUSTAFA ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN UYGUÇGİL, DOÇ. DR. ÖZLEM ATALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüz iş dünyasında işletmeler arasında büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Yaşanan bu rekabet, firmalar için“müşteri odaklı”davranmayı zorunlu hale getirmektedir. Müşterilerin çok değerli olduğu bu ortamda hedef kitlenin özelliklerinin tüm boyutlarıyla bilinmesi işletmelere çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu noktada konuma dayalı pazarlama ve demografik segmentasyonun işletmeler açısından önemi ortaya çıkmaktadır. Çalışmada Eskişehir il sınırları içerisinde bulunan kentsel ve kırsal mahallelerde konuma dayalı demografik segmentasyon yapılarak bu bölgede yaşayan insanların hane bazında özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. SPSS paket programı kullanılarak temel bileşenler analizi ve hiyerarşik kümeleme analizi ile oluşturulan gruplar, kentsel ve kırsal mahalleler olarak CBS platformunda haritalandırılmıştır. Eskişehir'in genel olarak sınıflandırılması için yapılan bu çalışma ileride yapılacak daha detaylı çalışmalara bir şablon olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's market place, businesses are required to continually stay innovative and insightful in a bid to remain competitive. However, to remain competitive, it is necessary for organisations to be“customer focused”. Hence, sufficient knowledge of a target market as well as their geographic distribution and also, understanding the anticipated value of each customer, referred to as applying a geodemographic segmentation, will offer a great opportunity for businesses to grow in market size and increase in profits, within a given neighbourhood. Furthermore, the growth of marketing opportunities as a result of adopting geomarketing, which makes use of derived target geodemographic segments, offers a prospect for innovative product design and appropriately matched consumer pricing. As a consequence, this study explores the derivation of geodemographic segmentations for locations in urban and rural neighbourhoods, within the province of Eskişehir. This study also attempts to define and determine household characteristics for people living in Eskişehir. Target geodemographic segments derived from conducting a principal component analysis and also, executing a hierarchical clustering from using SPSS software, was mapped in GIS platform and offers a visual geodemographic representation for both urban and rural neighbourhoods, across Eskişehir. This study, which provides a geodemographic classification for Eskişehir, in general terms, offers a template for a more detailed study into geodemography to be conducted in the not too distant future.