Hazır giyimin gerçekleşme süreci ve mesleki eğitimin sektöre etkisinin bir örneklem üzerinden incelenmesi
The actualization process of ready-made clothing and a sample examination through the impact of vocational education on the sector
- Tez No: 486653
- Danışmanlar: DOÇ. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hazır giyim sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi konumundadır. Bu araştırmada hazır giyim sektörünün gerçekleşme süreci gerekçeleri ile ayrıntılı olarak ele alınmakta, mesleki eğitim kurumlarındaki hazır giyim bölümlerinin sektöre katkısı incelenmektedir. Bulgular, mesleki eğitimin sektöre aktif katkısı olmadığı ve okulların hazır giyim sektörü ile işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiği yönündedir. Bu tezin ilk bölümünde moda kavramına değinilerek hazır giyim ile ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde hazır giyim ile ilgili temel tanımlar (giyim, haute couture, hazır giyim) yapılarak, hazır giyimin tarihsel gelişimi ve süreç içerisindeki gelişmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde hazır giyimin Dünya ve Türkiye ticaretindeki durumu yıllara göre ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise araştırma konusu olan mesleki eğitim ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamında İznik'te bulunan mesleki eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan kişilerin mesleki eğitimin sektöre etkisi hakkındaki görüşleri ve araştırmacının gözlem sonuçlarından elde edilen bilgiler bulgular kısmında sunulmuş ve önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca çalışma konuya ilişkin alan yazın ile desteklenmiştir. Sonuçta mesleki eğitim kurumlarının sektör üzerinde yeterince etkili olmadığı verilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ready-made clothing sector is one of the leading sector of Turkey's economy. In this research, the actualization process of ready-made clothing sector's is examined in detail with its reasons and the effect of ready-to-wear department in vocational education institutions on the sector is investigated. Findings, show that vocational education doesn't actually have active contribution on the sector and schools must collaborate with ready-to-wear sector. At the first part of this thesis, fashion concept is touched on and it's relationship with ready-to-wear is discussed. At the second part, main terms about ready-to-wear (clothing, haute couture, ready-to-wear) are explained and historical process of ready-to-wear and the improvements in this period are examined. At the third part, the condition of the ready-to-wear trade in the World and in Turkey is dealed by years. At the fourth part, general information about vocational education is explained. At the extent of the research, the teachers who works at the vocational education schools in İznik were interviewed. The opinions of interviewees about the effect of vocational education on the sector and the information that the researcher received are presented in the findings part and suggestions are provided. The study was supported by the related literatüre, too. As a result, it has been reached that the vocational education institutions are not sufficiently effective on the sector.