Havayolu kabin memurlarında ekip çalışması ile iş tatmini arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the teamwork among airline cabin crew and job satisfaction
- Tez No: 486655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde sürekli gelişen teknoloji ciddi bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu rekabet ortamında varlığını sürdürebilmek için havayolu işletmelerinin hem maliyetlerini azaltmaları hem de müşteri memnuniyeti sağlamaları gerekmektedir. Kabin memurları, ortaya koydukları iş performansı ölçüsünde yolcu memnuniyetini, dolayısıyla sürdürülebilirliği etkileyen konumlarıyla havayolu şirketlerininin önemli müşteri temsilcileridir. Havacılık sektöründe kabin memurlarının uyum içinde ve birlikte çalışmaları ancak ekip çalışması ile mümkün olmaktadır. Bu yüzden ekip çalışmasına yatkın işgörenlere sahip olmak havayolu işletmeleri için rekabette önemli avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kabin memurlarının iş tatmini düzeylerinin yüksek olması, hizmet kalitesini arttırarak yolcular için havayolunun tercih edilmesini sağlayabilmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, havayolu müşterilerine hizmet veren, yoğun iş ortamında ve kısıtlı zaman diliminde çalışan kabin ekiplerinin ekip çalışması ile iş tatmini arasındaki ilişkinin saptanması ve ayrıca ekip çalışması ile iş tatmini düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılıklarını belirlemektir. Bu çalışmada İstanbul merkezli bir havayolu şirketinin 304 kabin memuruna ekip çalışması ile iş tatmini ilişkisini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statical Package for Social Sciences) for Windows programı kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda kabin memurlarında ekip çalışması ile iş tatmini arasında güçlü ilişkinin varolduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuously evolving causes rigid competition among rivals nowadays. In this competition environment, airlines not only have to reduce their costs but also have to increase customer satisfaction in order to survive. Cabin crew are the customer representatives of the the airline componies who affect airlines' customer satisfaction and accordingly airlines' sustainability with respect to their business performance. In airline industry, harmony and cooperation among cabin crew could only be obtained with teamwork. Therefore having employees whose team work abilities are high makes an airline compony advantegous among rivals. Furthermore, cabin crews' high level of job satisfaction will result in an increase of their service level which determines the choice of airline company. In this context, the aim of this research is to find out the relation between job satisfaction and teamwork of the cabin crew who work under intensive business environment and restrouined time zones. In addition, this study also aims to determine the differences of teamwork and job satisfaction levels. A survey has been applied to 304 cabin crew of an İstanbul based airline in order to identify the relation between teamwork and jaob satisfaction. The survey data has been analyzed with SPSS 22.0 (Statiscal Package for Social Sciences) for Windows version and analysis results has been interpreted. A strong relationship between teamwork and job satisfaction has been determined as a result of this research.