Bir finans şirketinde kurumsal süreç iyileştirme ve uygulaması
Corporate process improvement and application in a finance company
  1. Tez No: 486686
  2. Yazar: UĞUR KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE CİLACI TOMBUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında süreç yönetimi ve iyileştirmesi uygulaması bağlamında TESTBANK adlı bankada yürütülen çalışmalar ele alınmıştır. İş süreçlerinde kaliteyi temin etmek ve ürünlerin ve hizmetlerin nitelikli olarak karşılanmasını sağlamak her türden örgütün toplam kalite yönetimi faaliyeti çerçevesinde ele alması gereken bir uygulamadır. Burada özellikle günümüzde yaygın olarak uygulama alanı bulan proje yönetimi metotları ele alınmış ve geleneksel proje yöntemi olan Şelale yönteminden Agile/Çevik Proje yönetimine Scrum yöntemi kullanarak geçilmesi ele alınmıştır. Scrum yöntemi en güncel proje yönetim metotlarından biri olarak yazılım projelerinde çok sık olarak başvurulmaktadır. Söz konusu bankada geleneksel yöntemin hangi yollarla ve hangi süreç içinde yerini Scrum'a bıraktığı detaylı olarak ele alınarak, sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Corporate Process Improvement and Application in a Finance Company”submitted to the Deparment of Industrial Engineering of the University of Maltepe Graduate School of Science and Engineering the work carried out in the bank named as TESTBANK within the context of process management and improvement are dealt with. To guarantee quality and to provide that products and services are met with in a qualified way is a practice that should be undertaken by any finance company within the framework of total quality management. Here, the Project management methods which are widely used currently are dealt with and passage from the traditional Project management method of Waterfall to Agile method using Scrum has been tackled. As one of the most current Project management methods Scrum is applied frequently in software projects. The ways and process of passage from traditional methods to Scrum within the mentioned bank are dealt with in detail, the results were evaluated and suggestions were made.