Immunomagnetic separation and immobilization of leukemia cells using cell surface markers
Lösemi hücrelerinin hücre yüzey ayıraçları ile immunomanyetik ayrıştırılması ve sabitlenmesi
  1. Tez No: 486695
  2. Yazar: TAYYİBE GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTAY İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akut Limfoblastik Lösemi, kısaca ALL, özellikle B öncüllü Akut Limfoblastik Lösemi çocukluk kanserleri arasında en yaygın olan kan malignitesidir. Löseminin farklı çeşitlerde tedavileri bulunmaktadır ancak terapiden sonra hastanın vücudunda kalan kanser hücrelerinin yüzünden yıllar içinde hastalığın tekrarlama ihtimali vardır. Fakat terapiden sonra kalan bu kanser hücreleri rutin klinik takip testlerinde görünmemektedir. Bu tarz lösemi gibi hastalıklar Minimal Kalıntı Hastalığı (Minimal Residual Disease-MRD) olarak adlandırılır. Günümüzde MRD tayini için yalnızca iki yol bulunmaktadır. Bunlar akım sitometrisi ve eş zamanlı polimeraz zincir reaksiyonudur. Birçok farklı laboratuvarda bu cihazlardan bulunmasına rağmen, cihazlar MRD tayini için kalibre olmak zorundadır. Bugünlerde MRD tayininin gerekli olduğu konusunda bir görüş birliği vardır ancak nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği konusu yetkililer tarafından hala tartışılmaktadır. Bu projenin nihai hedefi MRD tayin edebilen bir çip üretmektir. Bu çalışmayla ise nano ve mikro boyutlarda manyetik boncuklar kullanarak lösemi hücrelerini yakalamaya çalışıyoruz. Bu manyetik boncuklar, lösemi hücrelerinin membranında bulunan CD19 ve CD45 işaretleyicileriyle kaplanmıştır. Manyetik boncuklarla hücreleri yakaladıktan sonraki adım onları yüzeye sabitlemektir. Altın yüzeyler kullanılmakta ve gerekli antikorlarla işlevsel hale getirilmektedir. Böylelikle bir immunosandviç yapısı oluşmakta ve hücreler yüzeye sabitlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute Lympoblastic Leukemia, shortly ALL, especially B-precursor Acute Lymphoblastic Leukemia is the most common blood malignancies among childhood cancers. There are different kinds of leukemia treatments but after those therapies, there is likelihood of relapsing the cancer in years because of remained cancer cells in the patient's body. Nevertheless remained cancer cells in the body after therapy cannot be seen in the routine clinical follow-up tests. Those kind of diseases like leukemia are named as Minimal Residual Disease (MRD). Currently, there are only two ways to detect Minimal Residual Disease. These are flow cytometry and real-time quantified polymerase chain reaction (RQ-PCR). However many different labs have these Flow Cytometry and RQ-PCR, both devices should be calibrated to detect MRD cells. Nowadays there is a consensus about requiring MRD detection but still it is discussed by the authorities about when and how it should be done. The ultimate aim of this project is to produce a chip that can detect MRD cells. With these work we try to capture leukemic cells by using magnetic beads in nano and microsize. These magnetic beads are coated with CD19 and CD45 antibody markers that are in the membrane of leukemia cells. Next step after capturing them with magnetic beads is to immobilize them onto a surface. Golden surfaces are used and functionalized by antibodies. Thus an immunosandwich structure is occured and the cells are immobilized.