Nanoparticle reinforced hybrid composite material production process optimization
Nano-parçacık takviyeli hibrit kompozit üretimi için reçine geçişli kalıplama prosesi optimizasyonu
- Tez No: 486696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SİNEM ŞAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kompozit malzemeler, düşük yoğunluklu yapıya ve yüksek mekanik özelliklere sahip olmanın yanısıra parçacık takviyesi ile iyileştirilebilen ısıl ve elektrik özellikleri sebebiyle günden güne artan uygulama alanlarına sahiptir. Kompozit malzemeler iskelet yapı, sıvı reçine ve reçine içerisinde parçacıklardan meydana gelmektedir. Bu bileşenleri bir araya getirmek için kullanılan üretim yöntemleri içerisinde sıvı transfer döküm methodları ileri seviyede özelliklere sahip parçalar üretmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada üstün mekanik özelliklere sahip hibrid kompozit parçaların üretiminde istenilen homojen yapıyı elde etmek için reçine transfer döküm yöntemi değerlendirilmiştir. Bu yöntemin pahalı ekipmana ve uzun zamana ihtiyaç duyan bir yöntem olması sebebiyle iyileştirme sürecinde en hızlı ve ekonomik yöntem olan nümerik analiz yöntemi ve bunun için COMSOL yazılımı kullanılmıştır. Reçine transfer döküm yöntemi analiz edilirken, gözeneklilik fazrkı yüksek olan iki malzemeyi içeren kompozit malzemelerin üretiminin reçine transfer döküm metodu ile yapılması durumunda, ancak basınçlı reçine transfer mantığıyla dolum yapılması halinde homojen parça üretilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials have increasing application areas in today's industry and daily life due to their low density structure and high mechanical properties. Also, thermal stability and electrical conductivity can be improved by particle inclusion. Composite materials consist of preform, matrix and particles in matrix. Various production methods have been developed to bring these components together. Among these production methods, liquid composite molding methods are the most widely used methods for producing parts having advanced properties. A different method logic has been tried to obtain more homogeneous product than traditional resin Transfer Molding method in order to produce composite parts with superior mechanical properties. Since the Resin Transfer Molding (RTM) method is expensive and time-consuming, simulation is the fastest and economical method for optimization of the process. In this study, COMSOL software was used for numeric analysis. As a result, when production of hybrid composite materials with highly different permeable components performed with Resin Transfer Molding Method, Compression Resin Transfer Molding (CRTM) logic works much more precisely in terms of avoiding voids and providing homogeneity through preform when filling is performed from the top.