Gıda kaynaklı escherichia coli 0157:H7 üzerine bir araştırma
A Research on the foodborne pathogen escherichia coli 0157:h7
  1. Tez No: 76618
  2. Yazar: MALİHE RAHATİ NOVİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Doktora Tezi GIDA KAYNAKLI ESCHERICHIA coli 0157:H7 ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA1 Malihe RAHATİ NOVEİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN 1998, Sayfa : 71 Jüri : Prof. Dr. Nezihe TUNAİL Prof. Dr. Ayhan TEMİZ Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Bu çalışmada 100 çiğ kıyma, 11 hazır köfte, 50 çiğ hamburger ve 26 sucuk örneğinde enterohemorajik E coli 0157:H7 varlığı araştırılmıştır. Söz konusu örneklerde 3 adet E coli 0157 serotipi bulunurken bunların E coli 0157:H7 olmadığı belirlenmiş, bir diğer deyiş ile 187 hayvansal gıdada E coli 0157:H7 serotipine rastlanılamamıştır. Çalışmada mEC brom ve LST broth besiyerleri selektif zenginleştirme için, SMAC agar ise selektif izolasyon besiyeri olarak kullanılmıştır, ön denemelerde selektif zenginleştirme besiyeri olarak mTS broth ve selektif izolasyon besiyeri olarak Flourocult E. coli 0157 agarın diğerlerinden daha zayıf sonuç verdiği görülmüştür. Ayrıca ön denemeler sırasında E coli 0 157 serotiplerinin izolasyonu amacıyla kullanılan selektif zenginleştirme ve selektif izolsyon besiyerlerinde E. coli 0157:H7 ile benzer şekilde gelişen refakatçi floranın içinde E coli 0157:H7'nin oranının en az olarak %1 olması gerektiği açıkça gösterilmiştir. Geleneksel yöntemin kullanılacağı daha sonraki çalışmalar için söz konusu rekabetçi floranın inhibisyonu için ağırlık verilmelidir. Çiğ kıyma örneklerinin 57' sinde EZ Coli kiti uygulanmış ve %3J5 düzeyinde 2 adet örnekte pozitif sonuç alınmış, ancak bu sonuçlar gerektiği şekilde doğrulanamamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, immuno manyetik ayırım gibi koloni izolasyonuna elverişli yöntemlerin kullanımının gündeme getirilmesi gereğine inanılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : E. coli 0157:H7, EHEC, gıda patojenleri. TÜBİTAK tarafından desteklenen VHAG-1 192 nolu projenin bir bölümüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON THE FOODBORNE PATHOGEN ESCHERICHIA coli 0157:H7 Malihe RAHATI NOVEIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN 1998, Page :71 Jury : Prof. Dr. Nezihe TUNAEL Prof. Dr. Ayhan TEME Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN In this research 100 raw minced beef meat, 11 raw beef meat balls, SO uncooked hamburger and 26 soudjouk (a fermented minced meat sausage with some spices, mainly garlic) samples were tested for the presence of Escherichia coli 0157:H7 serotype. K coli 0157 was found in three samples (1 raw minced beef meat, 1 uncooked hamburger and 1 soudjouk) while none of them was identified as H7 serotype. mEC broth and LST broth were used as selective enrichment broths and SMAC agar was used as selective isolation medium. According to primary experiments, mTS broth and Flourocult K coli 0157 agar media gives worse results than others. In addition, it is undoubtedly shown that the ratio of K coli 0157:H7 serotype in the similar growing pre-existing flora must be higher than 1%. Studies on inhibition of this flora are important for using conventional methods. In spite of 3.5% positive results (2 out of 57 ) obtained with EZ Coli kit, the results could'nt be sufficiently confirmed. Although being expensive, it is recommended to use improved techniques such as immunomagnetic separation, which may be more suitable for colony isolation and confirmation for routine analysis of K coli 0157:H7. KEY WORDS : K coli 0157:H7, EHEC, foodborne pathogens.