Hastane otomasyon sistemlerinde yüz tanıma sistemlerinin kullanımı
Use of facial recognition systems in hospital automation system
- Tez No: 486699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Biyometrik tanıma sistemleri günümüz dünyasında pek çok alanda kullanılmaktadır. Parmak izi tarama, avuç içi damar tanıma gibi yaygın kullanılan yöntemlerin de aralarında bulunduğu biyometrik sistemlerin yanında, yüz tanıma gibi, insanları ayırt edecek kimlik doğrulama sistemleri insanın biyolojik yapısından yararlanarak bireyin kimliğini belirlemeyi ve doğrulamayı amaçlar. Bu çalışmada biyometrik sistemlerin ayrıntılarına değinilmiş ve çeşitleri detaylandırılmıştır. Bu çeşitler arasından yüz tanıma sistemlerine ayrıntıyla yer verilmiş, ardından, hastane kavramı incelenerek, yüz tanıma sistemlerinin olası kullanım alanları incelenmiş, sonuç bölümünde ise, uygulama önerileri anlatılmıştır. Bu bağlamda, yüz tanıma sistemlerinin faydaları üzerinde durulmuş ve hastane otomasyon sistemlerinde kullanımı önerilmiştir. Ayrıca, hastane otomasyon sistemlerinde var olan avuç içi damar tanıma sistemlerine alternatif olarak yüz tanıma sistemlerinin kullanımının avantajlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biometric recognition systems are used in many fields in today's world. In addition to biometric systems such as fingerprint scanning and palm vein recognition, authentication systems that distinguish people, such as face recognition, aim to identify and verify the individual's identity by making use of the biological structure of the human being. In this study, the details of the biometric systems are mentioned and their types are detailed. Facial recognition systems were explained in detail, then the hospital concept was examined and the possible uses of facial recognition systems were examined. In the conclusion, the application proposal was explained. In this context, the benefits of face recognition systems are emphasized and their use in hospital automation systems is proposed. In addition, the advantages of using face recognition systems as an alternative to palm vein recognition systems in hospital automation systems have been addressed.